اخبار

واردات آیفون به بازار موبایل ایران ممنوع شد

در اوایل سال جاری شنیده‌هایی به گوش می‌رسید که مجلس در برنامه‌ای قصد دارد برای ضربه زدن به اپل و ایالات متحده واردات این مدل گوشی را ممنوع کند، حال در اوایل تحرکات مشخص شده که آیفون در ردیف گروه کالایی 27 یا همان لوکس و غیرضروری قرار گرفته و واردات آیفون به بازار موبایل ایران ممنوع شد.

اگرچه آیفون یک مدل گوشی گران قیمت در بازار کشورمان محسوب می‌شود، اما آمارهای بدست آمده از سوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی نشان داده که برند اپل سومین برند محبوب در بازار کشورمان است و طرفداران کمی ندارد. در اوایل اردیبهشت ماه بود که علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در مصاحبه‌ای اظهار داشت که مجلس از وزارت صمت درخواست کرده تا واردات آیفون در نیمه نخست سال 1401 متوقف شود.

توقف واردات آیفون برای عدم خروج ارز

واردات آیفون به بازار موبایل ایران ممنوع شد

یکی از علل اصلی توقف واردات آیفون، برنامه مجلس برای جلوگیری از ورود کالاهای لوکس آن هم از نوع  برند امریکایی بوده و بنابراین مشخص نیست فرجام این ممنوعیت پیش آمده چه خواهد شد. مجلس شورای اسلامی در نظر دارد با این برنامه مانع خروج ارز و موجب ضربه زدن به برند اپل شود. از آنجایی که میزان فروش آیفون در ایران نسبت به میزان فروش جهانی 0.43 درصد است، ممنوعیت آن هیچ ضرری به اپل وارد نخواهد کرد. بنابراین تنها طرفداران اپل در کشورمان هستند که از این ممنوعیت نگران می‌شوند.

در هر صورت مجلس همیشه به دنبال ممنوعیت واردات کالاهای لوکس و کاهش خروج ارز بوده و عجیب نیست که چنین برنامه‌ای را پیش گیرد. باید منتظر ماند آیا این برنامه با مخالفانی رو به رو خواهد شد یا خیر.


بیشتر بخوانید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

این مطلب را هم ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا