اخبار

رفع فیلتر شدن موتورجستجو یاندکس روسی در ایران

سفر اخیر عیسی زارع پور وزیر ارتباطات به روسیه ظاهراً دستاوردهای اعلام‌نشده‌ای هم دارد. حتماً‌ می‌دانید که قفل SafeSearch اجباری گوگل اخیراً در ایران فعال شده و حالا چند روز بعد، شاهد رفع فیلتر شدن موتورجستجو یاندکس هستیم. به این ترتیب شایعاتی در مورد همکاری ایران با این موتور جستجو شنیده می‌شود.

وزیر ارتباطات اخیراً در دفاع از SafeSearch اجباری گفته بود تقاضای خانواده‌ها عامل این کار بوده است. اما حالا به نظر می‌رسد محدودتر کردن گوگل، می‌تواند پیش‌زمینه‌ای برای تشویق کاربران به استفاده از موتور جستجوی روسی یاندکس باشد. با سفر رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین به ایران، قراردادهای همکاری متنوعی امضا شد. به نظر می‌رسد یکی از همکاری‌های آینده ایران و روسیه، در زمینه فناوری اطلاعات باشد.

موتورجستجو یاندکس رفع فیلتر شد

یاندکس یک موتور جستجو روسی است که در با سهم ۴۴ درصدی از بازار جستجو، پس از گوگل در رتبه دوم در روسیه قرار دارد. این موتور جستجو امکان جستجو در تصاویر، ویدئوها، نقشه و همچنین ترجمه را داشته و یک کلکسیون بازی‌های تحت وب نیز در اختیار کاربر می‌گذارد.

سرویس Yandex سعی کرده با قابلیت‌های محلی مثل پرداخت الکترونیکی و سرویس‌هایی مثل ایمیل و سرویس استریم موزیک به‌طور خاص کاربران روسی را هدف قرار دهد. هنوز مشخص نیست آیا قرار است چنین سرویس‌هایی برای کاربران ایرانی نیز به‌صورت اختصاصی عرضه شود و یا رفع فیلتر یاندکس صرفاً یک اتفاق تصادفی بوده است!

مسلماً یاندکس اما هوش مصنوعی گوگل و توانایی و قابلیت‌های خاص بزرگترین موتور جستجوی دنیا را ندارد. همچنین اصول سئو در Yandex نیز با گوگل متفاوت است و اگر قرار باشد یاندکس جای گوگل را در ایران بگیرد،‌ وبمسترها و فعالین سئو باید روش کار خود را تغییر دهند.

جالب است بدانید یاندکس حداقل در حال حاضر قفل کودک مشابه SafeSearch گوگل را به‌صورت پیش‌فرض فعال ندارد. به این ترتیب بعید نیست وزارت ارتباطات برای پاسخ به دغدغه خانواده‌ها چنین قابلیتی را به‌صورت اجباری روی یاندکس نیز فعال کند.


بیشتر بخوانید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا