آموزش و ترفند

آموزش کار با ریکاوری CWM

با سلام

 
در این پست نحوه کار با ریکاوری CWM که مخفف ClockWorkMod می باشد و توضیح قسمت های مختلف آن می پردازم.


 

قبل از شروع، لازم است که یکسری نکات رو ذکر کنم (مختص گوشی های سونی):

* هیچ یک از گوشی های سونی ، ریکاوری استوک و سرخود ندارند و باید بطور جداگانه نصب کنید.

* لازمه نصب ریکاوری ، روت بودن گوشی می باشد

* برای نصب بعضی از کاستوم ریکاوری ها ، به بوتلودر باز نیاز است(نصب مشابه کاستوم کرنل ها) و برا بعضی هم خیر

* بطور کلی دو نوع ریکاوری داریم: ریکاوری CWM که غیر تاچ(غیر لمسی) است و ریکاوری TWRP که لمسی است و کاری از گروه Team Win Recovery Project(اصول کلی کار با هر دو ریکاوری یکسان است، بنابراین، دراین پست، فقط ریکاوری CWM توضیح داده خواهد شد)


 
نحوه کار با ریکاوری

در ریکاوری CWM برای پیمایش(جابجائی) عمودی بین گزینه های مختلف ریکاوری، از دکمه های کاهش و افزایش صدا یا دکمه لمسی منو(در بعضی از گوشی ها) و برای انتخاب گزینه مورد نظر، از دکمه پاور یا HOME (در بعضی گوشی ها) و برای برگشت به صفحه قبل از دکمه BACK گوشی یا گزینه Go Back موجود در ریکاوری، استفاده می شود.

 


نحوه ورود به ریکاوری (مختص گوشی های سونی)

* بعد از اینکه ریکاوری را نصب کردید برای ورود به ریکاوری، بصورت زیر عمل کنید:

– گوشی را خاموش و سپس روشن کنید

– وقتی که لگوی SONY رو دیدید و چراغ LED روشن شد و گوشی ویبره زد(در بعضی از ریکاوری ها ، بسته به نوع ریکاوری و همچنین کرنل، ممکن است چراغ LED روشن نشود و یا ویبره نزند و فقط لگوی SONY را ببینید و دیگر هیچ!)، چند بار (یکبار هم کافی است) دکمه افزایش صدا را فشار دهید تا وارد ریکاوری شوید.

* در بعضی از گوشی ها بجای دکمه افزایش صدا، باید از دکمه کاهش صدا استفاده کرد و در بعضی دیگر نیز، بجای استفاده از دکمه های کاهش یا افزایش صدا، باید وقتی که لگوی SONY رو دیدید، چند بار روی آن ضربه بزنید، تا وارد ریکاوری شود.


 
توضیح قسمت های مختلف ریکاوری
* بعضی از گزینه هائی که در تصاویر زیر می بینید، ممکن است در بعضی از ریکاوری ها موجود نباشد.
بعد از اینکه وارد منوی ریکاوری شدید، صفحه Home یا اصلی منوی ریکاوری ، که شامل گزینه های زیر می باشد، را خواهید دید:
 

reboot system now .1 : با انتخاب این گزینه، گوشی به رام ریستارت خواهد کرد(گوشی ریستارت میشه)
 
install zip from sdcard .2 : جهت نصب کاستوم رامها، مد ها ، پچ ها و کلا هر فایل zip قابل نصب از ریکاوری، استفاده می شود و شامل موارد زیر می باشد:
 

– choose zip from sdcard : با انتخاب این گزینه، رام،مد و هر فایل zip قابل نصب از ریکاوری، که می خواهید نصب کنید را از SDcard انتخاب کنید تا با تائید شما و انتخاب Yes نصب شود.

 

apply /sdcard/update.zip : مشابه مورد بالا ، و جهت نصب آپدیت های رسمی و غیر رسمی رام و کرنل و… استفاده می شود، فقط باید آپدیت،پچ، مد و… مورد نظر به فرمت zip و به اسم update.zip باشد و در SDcard کپی شده باشد.

 

toggle signature verification : اگر این گزینه ON باشد، مجاز به نصب رامها و مد ها و… که امضای دیجیتالی ندارند، نیستید، اما اگر این گزینه off یا غیر فعال باشد، ریکاوری چک نمیکند که فایل zip مورد نظر امضاء دارد یا خیر(این گزینه را بطور پیش فرض رها کنید، امضای رام ها ، مد ها و… توسط دولوپر ها و کوکر ها، زمان کوک رام، ایجاد می شود)

– +++++Go Back+++++ : جهت بازگشت به صفحه قبل

———————————————–

۳. install zip from sideload : برای نصب فایل های zip قابل نصب از ریکاوری، که در کامپیوتر قرار دارند، توسط دستورات ADB که در اندروید ۴٫۱ تعریف شده اند استفاده می شود(ریکاوری های کمی این گزینه را دارند)

 

۴. wipe data/factory reset : جهت فکتوری ریست استفاده می شود و با انتخاب این wipe و تائید آن، کلیه برنامه هائی که نصب کردید(user data) ،کش(cache) آنها ، تنظیمات ، sms ها و contact ها و … حذف خواهد شد(ربطی به SDcard ندارد و فقط حافظه داخلی پاک می شود) و با انجام اینکار، گوشی مثل زمانی می شود که تازه رام را توسط فلش تول (در گوشی های سونی) نصب کردید(یا تازه گوشی را خریدید)

۵. wipe cache partition : جهت پاک کردن فقط حافظه cache گوشی، معمولا قبل از نصب رام و کرنل و مد و… استفاده می شود(هیچ یک از برنامه هائی که نصب کردید + تنظیمات و … حذف نخواهد شد، فقط حافظه cache آنها)

۶. backup and restore : برای بکاپ گرفتن از رام و ریستور کردن بکاپ های گرفته شده، استفاده می شود و دارای گزینه های زیر می باشد.

 


backup : جهت بکاپ گرفتن از رام استفاده می شود(از کل رام، یعنی، تمام برنامه های سیستمی و غیر سیستمی که نصب کردید و تنظیمات ، کرنل ،cache و… ، بکاپ می گیرد. ربطی به بکاپ گرفتن از SDcard ندارد، فقط تمامی فایلهای مرتبط با رام)

restore : جهت ریستور کردن بکاپ های گرفته شده استفاده می شود. با انتخاب این گزینه، لیستی از بکاپ های موجود ظاهر می شود که با توجه به تاریخ و اسم آن،مرتب شده اند، بکاپ مورد نظر را انتخاب کنید تا پس از تائید ، ریستور شود.(با ریستور کردن بکاپ ، رام، دقیقا مشابه زمانی می شود که بکاپ گرفته اید، یعنی اگر در این مدت، چندین برنامه، مد ، کرنل و… نصب و عوض کرده باشید، تمامی این موارد نادیده گرفته می شود)

– delete : برای حذف بکاپ های موجود از SDcard ، استفاده می شود(بکاپی که توسط ریکاوری CWM گرفته می شود، در مسیر SDcard/clockworkmod ذخیره می شود بنابراین، از این مسیر هم می توانید بکاپ ها رو حذف کنید)

– advanced restore : تنظیمات پیشرفته Restore کردن بکاپ می باشد و در واقع زمانی استفاده می شود که قصد داشته باشید، فقط بعضی از قسمت های بکاپ مورد نظر ،مثل پارتیشن های boot , data , system , cache , sd-ext را ریستور کنید.

– free unused backup data : برای حذف بکاپ های زائد و اضافه که لازم نیستند و همچنین خالی کردن فضای SDcard ، استفاده می شود.

– choose default backup format : جهت تغییر فرمت بکاپ به tar یا dup استفاده می شود(این گزینه را به طور پیش فرض رها کنید مگر اینکه جهت انجام کاری، قصد تهیه بکاپ با فرمت دیگری رو داشته باشید)

۷. mounts and storage : جهت مونت و فرمت کردن، پارتیشن های مختلف رام استفاده می شود وشامل موارد زیر می باشد:
 

 

– مونت(mount) و آنمونت(unmount) کردن پارتیشن های system, /data, /cache, /sdcard or /sd-ext استفاده می شود(اگر شما mount system را می بینید ، یعنی پارتیشن system ، آنمونت(unmount) می باشد و با انتخاب mount/system ، پارتیشن system ، مونت(mount) می شود و به همین صورت بقیه پارتیشن ها . بیشتر کاربران نیاز ندارن این موارد را تغییر دهند)

– فرمت کردن پارتیشن های boot, system, data, cache, sdcard or sd-ext : در واقع با انجام هر یک از این format ها ، محتویات پارتیشن مورد نظر پاک خواهد شد ، به عنوان مثال: با انجام format/system ، کل رام یعنی در اصل سیستم عامل فرمت و پاک خواهد شد و اگر ریستارت کنید رام بالا نخواهد آمد و مجبور به فلش رام هستید(مگر اینکه قبل از اینکه ریستارت کنید، از طریق ریکاوری، یک کاستوم رام را فلش کنید) و همین طور با انجام format/data ، کل برنامه هائی که نصب کردید حذف خواهند شد و بقیه موارد به همین صورت ، پس دقت لازم را در استفاده از این قسمت داشته باشید.

– mount USB storage : برای فعال کردن USB mass storage mode از طریق ریکاوری، استفاده می شود و در واقع می توانید بدون اینکه از ریکاوری خارج شوید، بین کامپیوتر و SDcard فایل منتقل کنید

۸. advanced : شامل یکسری تنظیمات پیشرفته می باشد که معمولا اکثر کاربران به این قسمت نیازی ندارند و شامل موارد زیر می باشد:
 

 

reboot recovery : مجدد گوشی به ریکاوری ریستارت می شود(گوشی ریستارت شده و مجدد وارد ریکاوری می شود)

– wipe dalvik cache : برای حذف فایل های cache مربوط به Dalvik virtual machine ، معمولا قبل یا بعد از نصب رام ها و کرنل ها و مد ها و… استفاده می شود.

 

wipe battery stats : برای کالیبره کردن باطری استفاده می شود، در واقع با انجام این کار، کش مربوط به باطری یعنی فایل Battery stat حذف می شود. (بعد از نصب رام جدید ، بهتر است، باطری را به این صورت کالیبره کنید: گوشی را ۱۰۰% شارژ کنید، سپس وارد ریکاوری شده و با انتخاب wipe battery stats از قسمت Advanced ریکاوری ، کش باطری را پاک کنید، سپس گوشی را از شارژ جدا کنید، و از گوشی استفاده کنید تا شارژ آن تمام شده و خاموش شود، سپس در همان حالت خاموش گوشی را به شارژ بزنید تا فول شارژ شود و بعد کابل را جدا و گوشی را روشن کنید)

 

– report error : در مواردی که در برنامه ریکاوری حین نصب رام و… خطائی رخ دهد، با انتخاب این گزینه، گزارشی(فایل log) از عملیاتی که در این مدت در ریکاوری رخ داده ، در SDcard ایجاد می شود، این گزارش را می توانید در اختیار دولوپر رام وکرنل و ریکاوری و… قرار دهید تا مشکل زدائی کنند.

– key test : برای تست کلید های سخت افزاری مثل: دکمه های کاهش و افزایش صدا ، پاور ، back و… استفاده می شود تا کد های مربوط به آن دکمه ها رو ببینید!

– show log : برای دیدن گزارشی از عملیاتی که اخیرا در ریکاوری رخ داده است، استفاده می شود.

– fix permissions : برای برطرف کردن بعضی از خطا ها و force close هائی که حین اجرای بعضی از برنامه ها رخ می رهد استفاده می شود و پرمیژن آنها را به مقادیر پیش فرض بر می گرداند.

– partition sdcard : برای پارتیشن بندی مموری خارجی، جهت انتقال برنامه های نصب شده به آن و… استفاده می شود.


نحوه نصب کاستوم رام ، کرنل ، مد ، پچ و هر فایل zip قابل نصب از ریکاوری:
وارد ریکاوری شده و با زدن گزینه Install zip from sdcard و سپس انتخاب choose zip from sdcard فایل رام ، کرنل ، مد یا هر فایل zip قابل نصب از ریکاوری را که قبلا به SDcard کپی کردید، را انتخاب و سپس آن را تائید کنید، تا نصب شود.


نمایش بیشتر

‫۵ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا