اخبار

اپلیکیشن «Dowell» استفاده از تلفن‌های هوشمند را برای معلولان ممکن می‌کند

فناوری‌ نوین سامسونگ در خدمت معلولان:

اپلیکیشن «Dowell» استفاده از تلفن‌های هوشمند را برای معلولان ممکن می‌کند

dowell-pic1

امروزه تلفن‌های‌ هوشمند به بخش جدانشدنی زندگی ‌ما تبدیل شده‌اند. ابزارهایی که بسیاری از اعمال روزمره ما به آن‌ها متکی است و داشتنشان را امری ضروری می‌دانیم. برای بیشتر افراد، تلفن‌ هوشمند وسیله‌ای است که برای راه‌اندازی، تنها به لمس صفحه‌نمایش نیاز دارد؛ اما برای کسانی که در اندام‌های فوقانی خود دچار معلولیت هستند و به سختی از دست و انگشتان خود استفاده می‌کنند، تلفن هوشمند وسیله‌ای نیست که کار با آن راحت باشد.
سامسونگ الکترونیکس به عنوان برندی پایبند به مسئولیت اجتماعی، همواره درصدد طراحی و اجرای برنامه‌هایی با هدف خلق ارزش اجتماعی در سراسر دنیا بوده است. این شرکت اپلیکیشنی به نام Dowell طراحی کرده که برای کاربران دارای معلولیت، امکان کنترل تلفن‌ هوشمند را با استفاده از دستگاه‌های کامپیوتری کمکی موجود فراهم می‌کند. این افراد در حال حاضر برای کار با کامپیوتر، از ابزارهایی مانند Head mouse، Track balls و دیگر فناوری‌های کمکی استفاده می‌کنند که بدون نیاز به کلیک کردن عمل می‌کنند؛ اما راه‌اندازی و کار با تلفن‌های هوشمند، نیازمند حرکات مختلف دست مانند ضربه زدن، لمس کردن یا کشیدن است که این دسته از کاربران را عموماً برای کنترل تلفن‌های هوشمند دچار مشکل می‌کند.
پروفسور سانگ موک لی از دانشگاه ملی سئول که در طراحی و ساخت اپلیکیشن Dowell با سامسونگ همکاری کرده در این‌باره می‌گوید: «سخت‌ترین قسمت استفاده از تلفن‌های هوشمند برای افرادی که معلولیت‌های بالا دارند ازجمله خود من، کنترل لمسی این دستگاه‌هاست. برنامه Dowell علاوه بر حل این مشکل، امکانات دیگری را نیز فراهم می‌کند؛ هنگامی‌ که اشخاص معلول به تلفن هوشمند دسترسی پیدا می‌کنند، نه تنها قادر به برقراری ارتباط، تحقیق و بسیاری کارهای دیگر می‌شوند، بلکه می‌توانند تمام وسایل برقی منزل خود را نیز کنترل کنند که این امر، مدیون رواج اینترنت اشیا (IOT: Internet of Things) است که زندگی بسیاری از معلولان را عمیقاً دگرگون کرده است.»

dowell-pic2

اپلیکیشن Dowell توسط شرکت Samsung Software Membership طراحی شده است؛ تمامی فعالیت‌های این سازمان کاملاً داوطلبانه انجام می‌شود و هدف اصلی آن کمک به دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای کسب مهارت‌های نرم‌افزاری است. Dowell روی تلفن‌های هوشمند سامسونگ (گالکسی S3 تا جدیدترین مدل‌ها) قابل‌نصب است.
گفتنی است فعالیت‌های مسئولیت اجتماعی سامسونگ با مطالعه خصوصیت‌ها و نیازهای هر کشور طراحی و اجرا می‌شوند و بر سه بخش آموزش، ارتقای سطح زندگی و محیط‌زیست متمرکز هستند. آموزش و توانمندسازی، بخشی است که بیشترین اقدامات سامسونگ را در راستای بنا نهادن زیرساخت‌های آموزشی و ارائه فرصت‌های یادگیری در عرصه تکنولوژی، برای افراد با ویژگی‌های مختلف در خود جای داده است. پیش از نیز سامسونگ، برنامه‌هایی برای نابینایان و مبتلایان به اوتیسم ارائه کرده است./
پایان خبر

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا