اخبار

بررسی چالشهای سرمایه‌گذاری در حوزه اپراتور مجازی تلفن همراه

752220

فرصت‌ها و چالش‌های بخش خصوصی در پروانه‌های جدید ارتباطی با محوریت راه اندازی اپراتور مجازی تلفن همراه، در پنجمین همایش بین‌المللی مخابرات، بررسی می‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر، بیش از ۲۰ سال از آغاز به کار اپراتورهای تلفن همراه در کشور می‌گذرد و در حال حاضر ضریب نفوذ استفاده از تلفن همراه در کشور با حضور ۳ اپراتور سراسری فعال، به بیش از ۱۲۰ درصد رسیده است، با این حال، از یک سو بازار شبه انحصاری و اشباع شده، مانع از فعالیت اپراتورهای جدید برای عرضه‌ خدمات نوین شده و از سوی دیگر، تعرفه‌های بالا، کیفیت پایین و تنوع کم خدمات، ورود بازیگران جدید را به این بازار می طلبد.
براین اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای برون‌رفت از این مشکلات، راهکار اپراتور مجازی ( MVNO ) را از اوائل امسال مطرح کرد تا به کمک این اپراتورها بتواند بخشی از نیازمندی‌های بازار اپراتورهای موبایل را بدون ایجاد اپراتوری مستقل، بر پایه‌ نوآوری و نه ایجاد شبکه زیرساخت جدید، تامین کند.
اپراتورهای مجازی با بهره‌گیری از شبکه ارتباطی اپراتورهای میزبان، توان خود را به ارائه‌ خدمات جدید، بهتر یا ارزان‌تر معطوف می‌کنند و تجارب جهانی نیز نشان داده، ورود اپراتورهای مجازی، همزمان با افزایش رقابت‌پذیری و کیفیت خدمات، کاهش تعرفه‌ها و در نتیجه افزایش رضایت مشتریان را نیز به دنبال خواهد داشت.
در این راستا، پنجمین همایش بین‌المللی مخابرات ( ITC2015) با تمرکز بر ۴ موضوع محوری شامل پروانه‌های جدید ارتباطی، قواعد بازی جدید، منابع رادیویی جدید و برنامه توسعه جدید در بخش تلفن همراه کشور با حمایت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، اپراتور همراه اول، شرکت فناپ و جمعی دیگری از فعالان این حوزه فردا سه شنبه ۲۸ بهمن ماه در محل موسسه مطالعات بهره‌وری و منابع انسانی برگزار می شود.
در این همایش شرکت ها و بازیگران فعال ارتباطی چون اپراتورهای تلفن همراه کشور، سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه‌ مخابرات و تجارت الکترونیک حضور دارند تا در قالب سخنرانی و پنل، در خصوص موضوعاتی چون فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروانه‌های جدید ارتباطی همچون FCP و MVNO ، چالش‌ها و چشم‌اندازهای مشارکت تجاری، توسعه رقابت و افزایش کیفیت در بازار خدمات باند وسیع ایران به تبادل نظر بپردازند.

منبع : MehrNews

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا