آموزش و ترفند

برنامه های رایگانی که روی موبایل و تبلت، اطلاعاتتان را می دزدند / آنها را بشناسید

برنامه های رایگانی که روی موبایل و تبلت، اطلاعاتتان را می دزدند / آنها را بشناسید 

اگر نگاهی به گوشی هوشمند و تبلت خود بیندازید، تعداد انبوهی از اپلیکیشن های رایگان را می بینید که روی سیستم تان نصب شده است.

واقعیت این است که اغلب ما free apps را دوست داریم ولی باید بدانیم برنامه های رایگان هر کدام هزینه خاص خود را دارند و این هزینه خاص چیزی نیست جز «از دست دادن حریم خصوصی»!
شما احتمالا هنگام نصب اپلیکیشن روی گوشی هوشمند و تبلت خود، قوانین و مقررات متعلق به کمپانی مالک نرم افزار را نمی خوانید و تنها با کلیک روی «موافقم» شرایط نخوانده را می پذیرید. دراغلب موارد، برنامه رایگان این اجازه را از شما می گیرد تا شما به صورت داوطلبانه اطلاعات مورد نیاز نرم افزار از جمله «فعالیت های آنلاین» شما را بردارند. این اطلاعات می تواند شامل مکان، دسترسی به لیست تماس، پیام های متنی و … شود.
محققان دانشگاه کارنگی اخیرا ۱۰۰ اپلیکیشن رایگان برتر را مورد بررسی قرار داده و قوانین و مقررات (terms and conditions) آنها را بررسی کرده و متوجه شده اند از ۱۰ برنامه ای که در زیر می خوانید، بیشترین دسترسی ها برای لو رفتن اطلاعاتتان مهیا می شود:
Backgrounds HD Wallpaper
 Brightest Flashlight
 Dictionary.com
 Google Maps
 Horoscope
 Mouse Trap
 Pandora
 Shazam
 Talking Tom
Virtual Pet
شاید استدلال بیاورید که گوگل مپ نیاز به دانشتن مکان شما دارد،اما حیوانات خانگی نیاز اطلاعات شما دارند؟ و … اغلب گوشی ها چراغ قوه دارند چه اندرویدی و چه اپلی، اما آنها دیگر چه نیازی به دریافت اطلاعتتان دارند؟
خوبی سیستم عامل آی او اس این است که می توانید برنامه های مختلف را از لحاط «حریم خصوصی» کنترل کرده و اجازه دسترسی را خودتان بدهید یا بگیرید:
Go to Settings>>Privacy and choose the permission, such as camera or GPS
اما اندروید این اجازه را اغلب به شما نمی دهد و هر چند در سیستم اندروید ۴٫۴٫۲ به صورت پنهان وجود داشت اما گوگل آن را از دسترس خارج کرده و پاک کرده است!
البیته در برخی مواقع مثل دسترسی از طریق جی پی اس می توانید بدین صورت عمل کنید:
Settings>>Personal>>Location Services and uncheck any checked boxes
 
سایت کماندو با چک کردن برنامه های مختلف روی موبایل و تبلت دلیل باز کردن حریم خصوصی روی برنامه ها را توضیح داده و از روی این سایت می توانید به اطلاعات بهتری دسترسی پیدا کرده تا جلوی لو رفتن حریم خصوصی خود را بگیرید.
 ۱۴-۱۱-۱۵-۲۳۱۰۵۲privacygrade
منبع: یو اس ای تودی

نمایش بیشتر

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا