اخبار

ساخت نسل جدید دست بیونیکی انسان توسط محقق ایرانی

 

photo_2015-10-29_20-52-36

 

 

مرتضی وطنی، محقق ایرانی دانشگاه آکرون آمریکا، موفق به ساخت دست بیونیکی شده که بیشترین شباهت را به دست انسان دارد.

مرتضی وطنی در آزمایشگاه تولیدات پیشرفته دانشگاه آکرون اوهایو آمریکا با همکاری گروهی از محققان دانشگاه‌های دیگر این کشور دست بیونیکی جدیدی ساخته که شباهت بسیاری به دست واقعی دارد.

در این نوآوری که با هدف ارتقای کیفیت زندگی معلولان ارایه شده، محققان از دست بیونیکی جدیدی رونمایی کرده اند که به واسطه استفاده از فناوری چاپ سه بعدی در تولید انگشتان آن، دامنه عملکرد آن نسبت به فناوری های مشابه به مراتب بیشتر است.

انگشتان روباتیکی این دست بیونیکی از حیث ساختار ظاهری و عملکرد، شباهت زیادی به انگشتان واقعی دارد.

با هدف ارائه‌ی بهترین طراحی ممکن برای این انگشتان، محققان مدل سه بعدی انگشتان انسان را از یکی از وب سایت های اینترنتی متخصص در این حوزه دانلود کردند و در ادامه از چاپگر سه بعدی پیشرفته‌ای برای ساخت لایه‌های مختلف داخلی و خارجی آن استفاده کردند.

این انگشتان بیونیکی مجهز به دو موتور محرکه هستند که در ترکیب با یک حسگر تشخیص دهنده موقعیت، عملکرد به مراتب بهتری نسبت به سایر فناوری های مشابه دارند.

یکی از ویژگی‌های مهم این نوآوری در این است که انگشتان آن به واسطه عملکرد موتورهای محرک و حسگر آن به وضعیت قبلی خود باز می‌گردند. محققان برای تحقق این ویژگی مهم از ماده پیشرفته‌ای موسوم به Shape Memory Alloys استفاده کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

این مطلب را هم ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا