ریپورتاژ آگهی

صرافی ارز دیجیتال ایرانی بدون احراز هویت وجود دارد؟

انتخاب یک صرافی معتبر به دغدغه اصلی فعالان بازار کریپتو تبدیل شده است. هرکدام از صرافی‌ها شرایطی را به کاربران ارائه می‌دهند که بر اساس نیاز خود می‌توانید انتخاب کنید. برای اینکه بتوانید در صرافی معاملات خود را انجام دهید در ابتدا باید ثبت‌نام کنید، سپس احراز هویت کنید.

مراحل احراز هویت در صرافی ایرانی ممکن است کمتر از یک روز، یا چند روز و یا یک هفته طول بکشد که ممکن است کلافه‌کننده باشد. برخی از افراد هم نمی‌خواهند مدارک شخصی خود را برای صرافی بفرستند. در این میان آیا صرافی‌هایی هستند که نیاز به احراز هویت نداشته‌باشند و شما با یک ثبت‌نام ساده و با استفاده از آدرس ایمیل بتوانید وارد صرافی شوید؟ آیا این صرافی‌ها امنیت کافی را دارند؟ اصلاً چرا باید در صرافی احراز هویت کنیم؟

اگر این سؤالات ذهن شما را هم درگیر کرده است، به‌جای درستی هدایت شده‌اید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا جواب سؤال‌های خود را بگیرید.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

واژه صرافی برای همه ما آشنا است و می‌دانیم مکانی برای خریدوفروش ارزهای مانند دلار و یورو است، اما صرافی که در آن ارز دیجیتال معامله می‌شود متفاوت است. این صرافی‌ها پلتفرم‌های آنلاینی هستند که شما در هر ساعت از شبانه‌روز می‌توانید معاملات خود را انجام دهید. ارزهای دیجیتالی جنبه فیزیکی و قابل‌لمس ندارند و به همین دلیل به‌صورت الکترونیکی و دیجیتالی در بهترین سایت خرید و فروش ارز دیجیتال، معامله می‌شوند.

احراز هویت در صرافی ارز دیجیتال

برای این‌که شما بتوانید از تمامی امکانات صرافی استفاده کنید باید احراز هویت کنید. قبل از انجام این کار در ابتدا باید صرافی مطابق با نیازهای خود پیدا کنید.

صرافی ارز دیجیتال ایرانی بدون احراز هویت وجود دارد؟

صرافی موردنظر را انتخاب کنید سپس ثبت‌نام اولیه را انجام دهید. صرافی از شما می‌خواهد که احراز هویت انجام دهید و شما باید ارائه مدارک ثابت کنید هویت که مدعی شده‌اید خودتان هستید.

مراحل احراز هویت در صرافی ارز دیجیتال ایرانی

  1. در مرحله اول شما اطلاعات شخصی خود را وارد می‌کنید. نام و نام خانوادگی، کد ملی و تاریخ تولد از جمله اطلاعاتی است که شما باید در سایت درج کنید. هنگام واردکردن اطلاعات هویتی دقت لازم را داشته باشید زیرا در شرایط اضطراری با شما تماس گرفته می‌شود.
  2. در مرحله دوم شما اطلاعات بانکی خود را وارد می‌کنید. شماره کارت و همچنین شماره شبا حساب بانکی برای تکمیل مراحل احراز هویت الزامی است و باید متعلق به خودتان باشد. شما از طریق این حساب، به صرافی پول واریز می‌کنید و از طریق شماره شبا، می‌توانید برداشت تومانی داشته باشید.
  3. در مرحله سوم اطلاعات تماس خود را وارد می‌کنید. شماره تلفنی که وارد می‌کنید باید به نام خودتان باشد، یا این‌که شماره تلفن ثابت باشد.
  4. بخش آخر مربوط به تعهدنامه است. برخی از صرافی‌ها از شما می‌خواهند تا متنی را با دست خود در برگه‌ای بنویسید و به همراه ‌کارت شناسایی که کنار صورتتان قرار می‌دهید، عکسی از خودتان بگیرید و روی سایت آپلود کنید.

از این نوع احراز هویت در صرافی ارز دیجیتال ایرانی تبدیل استفاده می‌شود.

دلایل احراز هویت در صرافی ارز دیجیتال ایرانی

اصلاً چرا باید در صرافی‌ها هویت خود را ثابت کنیم؟ این کار چه نفعی برای ما دارد؟ کارکردن در این بازار به طور مستقیم با سرمایه شما در ارتباط است و ممکن است در هر معامله مبالغ زیادی ردوبدل شود. در این میان ممکن است جرایمی رخ دهد به همین دلیل صرافی باید هویت مشتریان خود را بررسی کند. در ادامه جرایمی را که ممکن است رخ دهد، برایتان شرح می‌دهیم.

  1. پول‌شویی

افراد زیادی هستند که پول خود را از طریق کارهای غیرقانونی به دست می‌آورند و از طریق ارزهای دیجیتال می‌خواهند این پول را منتقل کنند. این افراد به سراغ پول‌شویی می‌روند و بدون اینکه تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند دارایی خود را وارد سیستم بانکی می‌کنند. برخی از این افراد با اجازه کردن حساب دیگران این کار را انجام می‌دهند که در این صورت فرد دارنده حساب، مجرم شناخته می‌شود.

  1. عدم پرداخت ارز دیجیتال

برخی کلاهبرداری‌ها ممکن است رخ دهد. وقتی شما ارزی را می‌خرید ممکن است به‌حساب شما واریز نشود و یا برعکس ارز را بفروشید ولی پولی به‌حساب شما واریز نشود. احراز هویت مانعی برای به‌وجودآمدن چنین مشکلاتی است.

  1. پرداخت نکردن مالیات

برخی از افراد برای فرار از پرداخت مالیات سرمایه خود را به ارز دیجیتال تبدیل می‌کنند و در کیف پول دیجیتالی خود نگه‌داری می‌کنند. تراکنش‌های ارز دیجیتال به‌صورت ناشناس انجام می‌شود و برای جلوگیری از این جرایم احراز هویت انجام می‌شود.

  1. سرقت و هک حساب بانکی

برخی از سارقان، پس از خالی‌کردن حساب افراد اقدام به خرید ارزهای دیجیتال می‌کنند. درصورتی‌که احراز هویت انجام شده باشد امکان پیگیری وجود دارد. صرافی باید از تطبیق هویت خریدار و فروشنده با هویت حساب بانکی اطمینان حاصل کند.

نکته قابل‌تأمل: احراز هویت کردن در صرافی ایرانی برای خرید ارز دیجیتال، در درجه اول برای حفاظت از سرمایه کاربران انجام می‌شود. انجام این مراحل ممکن است کمی وقت‌گیر باشد و نیاز به زمان داشته باشد ولی ارزش دارد. ایجاد اعتماد بین دو طرف، به سود همه است.

کدام صرافی‌ها احراز هویت ندارند؟

صرافی ارز دیجیتال ایرانی بدون احراز هویت وجود دارد؟

برخی از صرافی‌های خارجی مانند یونی سوآپ، بدون احراز هویت به شما اجازه فعالیت می‌دهند. انجام معامله در این صرافی‌ها با ریسک‌های زیادی روبه‌رو است. برخی از این صرافی‌ها احراز هویت را اجباری کرده‌اند و درصورتی‌که این کار انجام نشود، اجازه فعالیت بسیار کمی به کاربر داده می‌شود. در ایران بر خلاف کشورهای دیگر امکان فعالیت بدون احراز هویت وجود ندارد. انجام ندادن احراز هویت برای شما دردسرهای زیادی را به وجود می‌آوردآیئ‌آید. زیرا به دستور پلیس فتا، احراز هویت در صرافی‌های ایرانی، اجباری است. درصورتی‌که یک صرافی ایرانی، احراز هویت نکند، یعنی تحت نظارت پلیس فتا فعالیت نمی‌کند و باید به اعتبار و امنیت آن صرافی، شک کرد.

چرا افراد تمایل به احراز هویت ندارند؟

دلایل شخصی زیادی وجود دارد که بعضی افراد دوست نداشته‌باشند احراز هویت را انجام دهند. در صرافی ایرانی مانند نوبیتکس و یا تبدیل شما باید تمامی مشخصات حساب بانکی، شماره شبا، کارت ملی، آدرس خانه و شماره‌تلفن همراه خود را برای آنها بفرستید. این موضوع برای تعدادی از افراد دشوار است و فکر می‌کنند قرار است از اطلاعات آنها سو استفاده شود. درصورتی‌که شما در یک صرافی معتبر ایرانی احراز هویت کنید هیچ مشکلی برای اطلاعات شخصی شما به وجود نمی‌آید. برخی از افراد نیز وجود دارند که به‌صورت ناشناس و مخفی در این بازار فعالیت کنند و به دنبال شرایطی هستند که بدون احراز هویت، معاملات خود را انجام دهند.

سخن آخر

در بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران می‌توانند از هر روشی که می‌خواهند برای خرید و فروش استفاده کنند. می‌توانند از برخی صرافی‌های خارجی استفاده کنند که نیاز به احراز هویت ندارند اما یک نکته وجود دارد. شما درهرصورت باید در یک صرافی ایرانی ثبت‌نام کنید زیرا پلتفرم‌های خارجی مانند بایننس از ریال پشتیبانی نمی‌کنند و شما باید در یک صرافی ایرانی ابتدا احراز هویت کنید، سپس پول خود را به یک ارز دیجیتال مانند استیبل کوین‌ها تبدیل کنید سپس به سایت‌های خارجی بفرستید. قیمت ارز دیجیتال که برای انتقال در نظر می‌گیرید بسیار مهم است. شما می‌توانید از ارز تتر برای انتقال سرمایه خود استفاده کنید.


بیشتر بخوانید

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا