اخبار

پروژه‌ SkyBender گوگل اینترنت ۵G را با پهپادها مخابره می‌کند

 گوگل به صورت مخفیانه در حال کار روی پروژه‌ای در نیومکزیکو است تا بتواند به وسیله‌ی پهپادهای قابل شارژ توسط انرژی خورشید، اینترنت همراه نسل ۵، ۵G را مخابره کند. نام این پروژه‌ی سریSkyBender است و گوگل در حال حاضر ۱۵ هزار فوت مربع زمین را برای آزمایش پهپادهای خود اجاره کرده است. به نظر می‌رسد هدف اصلی این پروژه مخابره‌ی اینترنتی با سرعت ۴۰ برابر اینترنت نسل چهارم یا ۴G است.
اساس این اینترنت امواج میلی‌متری خواهد بود که در واقع آینده‌ی مخابره‌ی داده‌ها با سرعت بالا هستند و به احتمال زیاد زیرساخت اصلی نسل پنجم اینترنت همراه را نیز تشکیل خواهند داد. امواج میلی‌متری بازه‌ی بسیار کمتری از امواج کنونی داشته و به راحتی تحت تاثیر وضعیت آب و هوایی از جمله مه و باران قرار می‌گیرند. البته با استفاده از روشی با نام phased array گوگل می‌تواند محدوده‌ی ارسال این امواج را افزایش دهد.
گوگل در حال حاضر این روش را با پهپادی با نام Centsur آزمایش می‌کند که توانایی شارژ با استفاده از پنل‌های خورشیدی را دارد. این پهپاد توسط بخش تایتان گوگل ساخته شده است، این بخش پس از خریداری شرکت Titan Aerospace توسط گوگل شکل گرفته است. گوگل با عقد قراردادی با FCC اجازه‌ی انجام آزمایش  تا ماه جولای را دریافت کرده است. همچنین این شرکت ۱۰۰۰ دلار برای اجاره‌ی زمین به صورت روزانه پرداخت کرده و برای راه‌اندازی لوازم خود ۳۰۰ هزار دلار به دولت آمریکا پرداخت کرده است.
گوگل در گذشته نیز اعلام کرده بود که با شرکت‌های امثال فیسبوک برای رساندن اینترنت به دست کاربران در کشورهای در حال توسعه، رقابت خواهد کرد. گاردین اعلام کرده است که این پروژه بخشی از Google Access است اما گوگل فعلا در این زمینه  پاسخی در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا