اخبار

با فناوری MU-MIMO در روتر های بی سیم آشنا شوید

تعداد تجهیزات متصل به اینترنت در خانه و محل کار در حال افزایش است و به تناسب آن سرعت اتصال به شبکه نیز کاهش پیدا می‌کند. بسیاری از روترهای موجود در بازار از نوع SU-MIMO هستند و در هر زمان فقط یک کاربر می‌تواند با روتر ارتباط برقرار کند. سایر کاربران برای دریافت یا ارسال اطلاعات باید در نوبت قرار گیرند و پس از قطع اتصال کاربر قبلی، نسبت به برقراری ارتباط اقدام نمایند. در چنین شرایطی با اتصال یک کاربر جدید به شبکه، وقفه‌ای طولانی برای برقراری ارتباط با روتر و شبکه به وجود می‌آید. اما با روی کار آمدن فناوری جدید به نام MU-MIMO، زمان انتظار و عدم اتصال چند کاربر به صورت همزمان به فراموشی سپرده می‌شود.

مزایای فناوری MU-MIMO

فناوری MU-MIMO مخفف عبارات Multi-User، Multi-Input و Multi-Output است که نسل آینده استاندارد شبکه AC به شمار می‌رود. این فناوری به چندین کاربر اجازه می‌دهد تا به صورت همزمان به برقراری ارتباط با مودم بپردازند و اطلاعات را ارسال یا دریافت نمایند. این ویژگی به کاهش زمان مورد نیاز برای اتصال و برقراری ارتباط منجر شده و در نتیجه سبب افزایش سرعت اتصال به شبکه می‌شود. به طور متوسط در هر خانه حدود ۸ دستگاه مختلف شامل نوت بوک، گوشی هوشمند و تبلت به شبکه و اینترنت متصل می شوند و مدیریت تمامی تجهیزات با استاندارد های قدیمی بسیار دشوار خواهد بود. از سوی دیگر با افزایش تعداد دستگاه های متصل به شبکه، سرعت انتقال اطلاعات نیز به شدت کاهش می یابد. از مزایای فناوری MU-MIMO می توان به کاهش مدت زمان انتظار برای اتصال و برقرار ارتباط میان تجهیزات مجهز یا فاقد فناوری MU-MIMO و افزایش ظرفیت و راندمان روتر اشاره کرد. تاثیر افزایش راندمان در پخش مستقیم ویدئو و گیمینگ به شدت محسوس خواهد بود.

mu-mimo

کدام روترهای بی سیم از فناوری MU-MIMO پشتیبانی می‌کنند؟

برای بهره گیری از این فناوری باید یک روتر با قابلیت پشتیبانی از فناوری MU-MIMO در اختیار داشته باشید که به عنوان مثال می توان از روتر های Linksys مدل های EA7500، EA8500 و EA9500 را نام برد.

روتر های فعال در شبکه با پشتیبانی از استاندارد های قدیمی بی سیم مانند A/B/G/N نمی توانند فناوری MU-MIMO را ارائه دهند و فقط روتر های بی سیم مجهز به آخرین استاندارد های AC قادر به پشتیبانی از فناوری جدید (AC نسل بعد و همچنین AC Wave 2) خواهند بود.

چه تجهیزاتی با روترهای MU-MIMO سازگاری دارند؟

تمامی تجهیزات بی سیم قادر به دریافت خدمات از روتر های MU-MIMO هستند، اما برای دریافت حداکثر کارایی و راندمان شبکه بی سیم باید از تجهیزات وایرلس مجهز به فناوری جدید استفاده کنید. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط شرکت های فعال در زمینه تولید تجهیزات شبکه، گوشی هوشمند، تبلت و نوت بوک، تعداد دستگاه های مبتنی بر فناوری MU-MIMO در سال جاری افزایش خواهد یافت. بنابر ادعای Digitaltrends.com فناوری جدید شبکه بی سیم به عنوان استاندارد جدید در سال ۲۰۱۷ معرفی خواهد شد تا تحول عظیمی در شبکه های وایرلس شکل گیرد.

آینده شبکه MU-MIMO

در حال حاضر دو کمپانی پیشرو شامل Qualcomm و Linksys برای تکنولوژی بی سیم جدید برنامه ریزی ویژه ای دارند. به عنوان مثال، کمپانی کوالکام از چیپ ست جدیدی مبتنی بر فناوری MU-MIMO رونمایی کرده و کمپانی لینک سیس نیز به معرفی روتر بی سیم Max-Stream EA8500 پرداخته است تا اولین گام های بهره برداری از استاندارد جدید شبکه را بردارند. هر دو کمپانی متعهد گردیدند تا محصولات متنوعی شامل روتر، توسعه دهنده محدوده و کارت شبکه وایرلس را وارد بازار کنند تا این فناوری به محبوبیت قابل توجهی دست یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا