اخبار

چرایی حذف اپلیکیشن‌های مضر از پلی استور

ماه گذشته برنامه‌های محبوب و مضری در گوگل پلی قابل نصب بود. و بیش از ۱۷۰ برنامه مخرب و خطرناک در گوگل پلی استور وجود داشته است که کشف شده است. همراه موبایلستان به ادامه مطلب بپردازید.

مطالب مرتبط:

با وجود تلاش‌های گوگل مکان مورد نیاز برای بارگیری برنامه‌های ایمن در دستگاه‌های Android هنوز هم با انواع تهدیدات همراه است. از تبلیغات ویروسی ساده گرفته تا آسیب پذیرترین و خطرناک ترین نرم افزارهای مخرب یا بانکی. تنها در دو هفته اخیر دو گزارش با عناوین مختلف منتشر شده است که نام دو برنامه تبلیغاتی مضر را اخیرا از Google Play حذف کرده‌اند. به نظر می‌رسد پلی استور گرفتار برنامه‌های مخرب شده است. اگر به‌خاطر داشته باشید، ماه گذشته اعلام شد که برنامه محبوب CamScanner دارای یک الگوریتم تبلیغاتی مزاحم برای کاربران است و گوگل پس از این ماجرا این برنامه را از پلی استور حذف کرد. حتی اگر ارائه دهنده تبلیغات برای این برنامه را مقصر اصلی بدانیم، باز هم این نشانه خوبی نبوده و البته کم‌اسکنر تنها برنامه مخرب ماجرا نیست. حالا با گذشت چند هفته از این ماجرا، گزارشی توسط یکی از محققان نرم‌افزارهای مخرب در ESET منتشر شده است که طبق این اطلاعات ۱۷۲ برنامه‌ی مخرب در گوگل پلی استور موجود بوده است که در ماه سپتامبر کشف شده است که صدها میلیون دستگاه را مورد تخریب قرار داده است. این موضوع نگران‌کننده به‌نظر می‌رسد که گوگل هنوز هم برای کشف برنامه‌هایی که ممکن است به کاربران آسیب بزنند نیاز به محققانی خارج از تیم خود نیاز دارد. این سری از برنامه‌های مخرب همگی در یک دسته قرار ندارند، بخشی از آنها دارای تبلیغات آزاردهنده هستند، برخی از آنها از کاربران کاهبرداری می‌کنند، تعدادی دیگر تبلیغات مخفی دارند و برخی دیگر سرویس‌های SMS با هزینه برای کاربران فعال می‌کنند و این تنها بخشی از خطرات برنامه‌های مخرب موجود در فروشگاه گوگل بوده است.

برنامه‌های مخرب

برنامه‌های مخرب با نصب بیش‌از ۳۰۰ میلیون نفر!

موضوع نگران کننده آمار ۳۳۵ میلیون نفری است که نصب این برنامه‌ها قبل از ناپدید شدن یا کشف شدن توسط محققان مختلفی مانند استفانکو نصب شده است. بیشترین برنامه‌هایی که به عنوان بدافزار تشخیص داده شدند حالا از پلی استور حذف شده‌اند. با این حال هنوز نمی‌توان با اطمینان اعلام کرد که Google PlayStore به‌طور کلی از وجود برنامه‌های مخرب پاک شده است. شاید شما در وضعیت امنی قرار داشته باشید، اما همچنان میلیون‌ها کاربر اندرویدی در خطر دریافت برنامه‌های مخرب است.

اگر کنجکاو هستید که محبوب‌ترین انواع برنامه‌های مخرب اندرویدی که اخیرا در Google Play اجرا می‌شوند پاسخ می‌دهید (مثل همیشه) تبلیغاتی است. تماس با این برنامه‌ها می‌تواند کمی دشوار باشد. گاهی اوقات در پس زمینه تبلیغاتی بدون ارائه هیچگونه توجه به تولید درآمد غیرقانونی در پس زمینه ارائه می‌دهید. اما کلاه‌برداری‌های اشتراک در حال افزایش هستند و می‌توانند به مراتب خطرناک‌تر باشند و هزینه‌های ماهانه شما (گاهی گزاف) را برای خدمات تبلیغ شده به صورت رایگان شارژ می‌کنند. در همین حال تروجان‌های بانکی، stalkware ، آنتی ویروس‌های جعلی و دسته‌های تبادل رمزنگاری Cryptocurrency در یک جدول بدافزار سپتامبر ۲۰۱۹ با یک برنامه از هر نوع کشف شده، تنها “یک امتیاز” را به خود اختصاص دادند.

همانطور که این مقاله از موبایلستان را مطالعه کردید، با چرایی حذف اپلیکیشن‌های مضر از پلی استور آشنا شدیم. چندی پیش نیز شاهد حذف اپلیکیشن‌های موبوگرام و تلگرام طلایی از گوگل پلی بودیم. نظر شما در این خصوص چیست؟ نظراتتان را با ما و کاربران موبایلستان از طریق بخش دیدگاه‌ها در میان بگذارید.


مطالب پیشنهادی دیگری از موبایلستان:

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا