اخبار تکنولوژی

استاندارد USB4 2.0 با سرعت انتقال داده فوق العاده معرفی شد

سرانجام مشخصات استاندارد USB4 2.0 اعلام شد و سرعت USB4 را از ۴۰ گیگابیت در ثانیه به ۸۰ گیگابیت در ثانیه با کابل‌های Type-C می‌رساند.  استاندارد جدید USB4 2.0 از مدولاسیون سیگنال PAM3 بر روی کابل‌های جدید ۸۰ گیگابیتی USB-C اکتیو بهره می‌گیرد. البته امکان کار با کابل‌های ۴۰ گیگابیتی پسیو هم وجود دارد اما طبیعتاً پهنای باند نصف می‌شود. کابل‌های اکتیو دارای مدارهای الکترونیکی داخلی هستند اما کابل‌های پسیو هیچ گونه قطعه الکترونیکی فعالی ندارند.

با وجود پهنای باند اعلامی ۸۰ گیگابیتی، از نظر فنی محدودیتی برای دستیابی به سرعت‌های بالاتر وجود ندارد و ممکن است نمایشگرها و دیگر راهکارهای مبتنی بر USB4 بتوانند در حالت ناهمگن به نرخ تا ۱۲۰ گیگابیت در ثانیه در یک جهت و ۴۰ گیگابایت در ثانیه در جهت دیگر (دو طرفه ناهمگن) دست پیدا کنند.

استاندارد USB4 2.0 تا ۲۰۲۳ دردسترس نیست

یکی از ویژگی‌های جالب USB4 2.0، توانایی رساندن پهنای باند درگاه‌های USB 3.2 به بیش از ۲۰ گیگابیت در ثانیه و عبور از پهنای باند رسمی این استاندارد قدیمی‌تر است. USB4 2.0 با PCIe 4 و استاندارد انتقال تصویر اخیراً معرفی شده DisplayPort 2.1 هم سازگاری دارد. همچنین می دانیم USB4 2.0 با USB4 1.0،USB 2.0 و Thunderbolt 3 هم سازگاری دارد.

از آنجایی که ممکن است برخی کاربران اسم USB4 2.0 را با USB2 2.0 متعلق به ۲۰ سال قبل با پهنای باند ۴۸۰ مگابیتی اشتباه بگیرند، لوگوی جدید برای USB4 2.0 طراحی شده است تا از این طریق پشتیبانی از USB4 2.0 متمایز شود. البته در این لوگو هیچ خبری از عبارت USB4 2.0 نیست و در عوض به سازگار بودن با یو اس بی ۸۰ گیگابیتی اشاره دارد.

کابل های ۸۰ گیگابیتی USB4 2.0 دارای دو نوع ۲۴۰ واتی و ۶۰ واتی خواهند بود. خبر بد اینکه قرار نیست تا پیش از سال ۲۰۲۳ میلادی محصولات منطبق بر استاندارد مورد اشاره از راه برسند. انتظار داریم شاهد عملکرد فوق العاده این فناوری نوظهور باشیم.


مواردی که می‌توانید مطالعه کنید:

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا