آموزش و ترفند

آموزش تست سرعت اینترنت و بهبود آن

سرعت اینترنت و بهبود آن یکی از موضوعاتی است که امروزه بسیاری از کاربران در ذهن دارند. بسیاری از ما شاید اینترنت پرسرعت داشته باشیم اما نتوانیم از بیشینه سرعت آن نهایت استفاده را ببریم. در این مقاله علاوه بر معرفی انواع اینترنت پهن باند به روش هایی برای تست سرعت اینترنت و بهبود آن خواهیم پرداخت.

معرفی اینترنت پهن باند

سرعت اینترنتتعداد زیادی از انواع اینترنت پهن باند در دنیا وجود دارند که شما می توانید با استفاده از ISP خود به نوع اینترنت پهن باند خود پی ببرید. اگرچه این‌ها همگی از طریق طرح اینترنت شما با یکدیگر دادوستد می‌کنند. این مقاله به چهار کلید اصلی که شاید اینترنت خانگی شما از آن‌ها استفاده می‌کند می‌پردازد.

اینترنت ماهواره‌ای (۳۰ مگابیت بر ثانیه)

راه اندازی این نوع اینترنت بسیار آسان است، به طوری که تنها به یک دیش ماهواره ای برای دریافت اطلاعات نیاز دارید. اینترنت ماهواره ای به صورتی عمل می کند که از یک پایگاه اطلاعاتی برای ماهواره اسال شده و سپس به دیش ها بازگردانده می شود.این نوع، متفاوت از سایر انواع اینترنتِ پهن‌باندِ رایج است که به خطوطِ ثابت نیاز دارند. با این حال، مسافت طولانی که دیتای شما باید طی کند به معنی این است که سرعت کانکشن اغلب بسیار پایین است. مهم‌تر از آن، مستعد تداخل آب‌هوایی مانند رعدوبرق است.سرعت اینترنت در این نوع بسیار پایین بوده و ضریب خطا و مشل بسیار بالایی نیز در خود دارد.

اینترنت ADSL (100 مگابیت بر ثانیه)

این نوع کانکشن به نوعی اتصال اینترنت نامتقار است که روی سیم های مسی تلفن انجام می شود. این اتصالات مرسوم ترین نوع اینترنت در سراسر دنیا است. این که چرا به آن نامتقارن می گویند به این دلیل است که سرعت آپلود و دانلود آن به یک اندازه نیست یعنی مشاهده‌ی یک ویدیو از آپلود آن روی سرور بسیار سریع تر است.

کواکسیال (۳۰۰ مگابیت بر ثانیه)

کابل های کواکسیال از جمله سیم هایی هستند که می توانند اطلاعات را تا ۲ برابر بیشتر از سیم های مسی منتقل کنند. و همچنین امکان قطعی در آن ها نیز کمتر است. مسئله‌ی مهمی که باید توجه شود این است که ADSL یک خط اختصاصی برای اینترنت خانگی شما است؛ اما سرعت اینترنت شبکه‌ی کابلی به اشتراک گذاشته می‌شود. به این ترتیب سرعت به‌صورت گسترده نوسان می‌کند و وابسته به تعداد مشترکانِ شبکه‌ی شما است. یک شبکه‌ی خانگی در یک ناحیه روستایی در مقایسه با یک شبکه خانگی در یک کلان‌شهر، روی اینترنت کابلی سرعت بالاتری دریافت می‌کند.

فیبر نوری (۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه)

فیبر نوری سریعترین نوع انتقال اینترنت پهن باند است که به صورت عملی می تواند تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه اطلاعات را انتقال دهد. این منطقی ترین گزینه برای پرسرعت‌ترین اینترنت است؛فیبر نوری هنوز به سطح جهانی نرسیده اما به زودی جایگزین سیم های مسی تلفن خواهد شد. گسترش کانکشن‌ فیبری در سراسر جهان، مخصوصا در نواحی روستایی که برپا کردن کانکشن‌ فیبری بسیار دشوارتر است، روند بسیار آهسته‌ای دارد.

معرفی اتصالات

سرعت اینترنتچند نوع اتصال وجود دارد که می توانید با استفاده از آن به شبکه اینترنتی متصل شوید. ساده ترین و پر استفاده ترین آن در حال حاضر شبکه بی سیم وای فای است. از طرف دیگر شبکه های LAN نیز در دنیا به صورت گسترده حضور دارند. نوع جدیدی نیز از اتصال معرفی شده که Power Line نام دارد و از سیستم برق کشی خانگی استفاده خواهد کرد.

وای‌فای

اولین نسخه استاندارد وای فای ۸۰۲٫۱۱ بود که می توانست تا ۲ مگابیت بر ثانیه انتقال اطلاعات را پشتیبانی کند با هر نسخه‌ی متفاوتی که ارائه شد سرعت به‌شدت بهبود پیدا می‌کرد: ۸۰۲٫۱۱b، ۸۰۲٫۱۱a، ۸۰۲٫۱۱g، ۸۰۲٫۱۱n و جدیدترین نسخه ۸۰۲٫۱۱ac که با نام « وای‌فای گیگابیتی» هم شناخته می‌شود. از آن زمان وای‌فای مسیر طولانی سپری کرده است و اکنون با آخرین استاندارد آن (۸۰۲٫۱۱ac) سرعت‌هایی تا حداکثر ۱۳۰۰ مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کند (اگرچه سرعت فعلی به ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه محدود است). قبل از سرعت، حداکثر تعداد دستگاه‌های متصل در نسخه ۸۰۲٫۱۱ac تا ۴ دستگاه به‌صورت همزمان افزایش یافته است. برای بیشتر از ۴ دستگاه، روتر برای کنترل کانکشن‌ها سریعا انتقال داده را بین دستگاه‌ها سوئیچ می‌کند. به همین دلیل با توجه به تأثیر این مسئله بر سرعت، مهم است که روتر خود را چک کنید تا نوع وای‌فای را را شناسایی کنید.

LAN

  اینترنت کابلی و اتصال به وسیله کابل های LAN بسیار مرسوم هستند و حتی با وجود حضور شبکه های وای فای قدرتمند و سریع هنوز هم در مراکز داه قوی و بزرگ استفاده می شوند البته در نسخه اول که با Cat 5 عرضه شد سرعت انتقال داده آن زیاد بالا نبود اما با حضورCat 5e ، Cat 6 و Cat6e می‌تواند به سرعت حداکثر ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه برسد و Cat 6 می‌تواند به سرعت ۱۰ هزار مگابیت بر ثانیه دست پیدا کند. بااین‌حال محدودیت کابل‌های LAN در طول آن‌ها است. برای Cat 5e سرعت پس از ۱۰۰ متر (۳۲۸ پا) افت پیدا می‌کند. Cat 6 می‌تواند با سرعت ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه تا ۲۰۰ متر (۷۰۰ پا) جریان داشته باشد، همچنین می‌تواند با سرعت ۱۰ هزار مگابیت بر ثانیه تا ۵۰ متر (۱۶۰ پا) باقی بماند. کابل‌های Cat 6a می‌توانند سرعت ۱۰ هزار مگابیت بر ثانیه را برای ۱۰۰ متر (۳۲۸ پا) به‌خوبی ارائه کنند. نوع کابل معمولا روی آن چاپ می‌شود. اگر از یک کانکشن سیمی استفاده می‌کنید، می‌توانید نوع کابل را به‌راحتی تشخیص بدهید.
یکی از مشکلاتی که وای فای با خود به همراه دارد تداخل شبکه ای است که می تواند در انتقال آن رخ دهد. این امر در شبکه LAN وجود ندارد. با استفاده از کابل‌های LAN بسته‌های داده‌ی شما را از طریف خطوط سخت‌افزاری منتقل می‌شوند که تحت تأثیر فرکانس‌های رادیویی قرار نمی‌گیرند. در حقیقت این یک نکته‌ی کلیدی در استفاده از ارتباطات شبکه محلی LAN در مقایسه با وای‌فای (مخصوصا در خانه) است. یک اتصال شبکه‌محلی خوب نه‌تنها سرعت بیشتری تأمین می‌کند، بلکه زمانی که چندین دستگاه وایرلس را اجرا کرده‌اید، سرعت اینترنت پایدارتری مهیا می‌کند.

شبکه Power Line

در کنار وای‌فای و LAN، نوع سومی از کانکشن‌ وجود دارد که تحت عنوان شبکه Power Line شناخته می‌شوند. در عوض خریدن کابل‌ LAN‌ و تلاش برای سیم‌کِشی کردن در اطراف منزل‌، شبکه Power Line از کابل‌های الکتریکی «پشت دیوار» استفاده می‌کند تا دستگاه شما را به روتِر وصل کند. این کار از طریق اتصال دو آداپتور Power Line صورت می‌گیرد. یکی از آن‌ها از یک جهت به روتِر می‌رود و از جهت دیگر به سوکت برق متصل می‌شود و دیگری از یک سو به سوکت برق و از سوی دیگر به کامپیوتر شما وصل می‌شود. هنگامی که در سال ۲۰۰۱ این ایده مشهور شد، شبکه Power Line تنها سرعت حداکثر ۱۴ مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کرد. مدل‌های اخیر کانکشن‌ گیگابیتی ارائه می‌دهند. البته با توجه به اینکه یک کابل هر دو کانکشن‌های الکتریسیته و اینترنت شما را اجرا می‌کند، اتصال ممکن است در برخی موارد ناپایدار باشد. مخصوصا اگر سیم‌کِشی اینترنت خانگی‌تان را در سال‌های اخیر ارتقاء نداده باشید.
 

چطور می‌توانیم بدون ارتقاء سرعت اینترنت را بالا ببریم؟

سرعت اینترنتافزایش سرعت اینترنت با خرید سخت افزار جدید و راه اندازه سیستم اتصال به اینترنت جدید هزینه بر خواهد بود. چه راهی وجود دارد تا بتوان بدون صرف هزینه کم به این امر دست پیدا کرد. در ادامه روشهای کلی برای ارتقاء و بهبود سرعت اینترنت را معرفی خواهیم کرد

قرار دادن روتر در محلی با دسترسی بالا

این که روتر خانگی را در کجا قرار دهید بسیار مهم است. چرا روتر سوییچ اصلی دسترسی به اینترنت خواهد بود. به عبارتی مطمئن شوید که روتر خود را در محلی مرکزی قرار داده‌اید و یا در نزدیکی اکثریت دستگاه‌های متصل شما قرار گرفته است. باید مطمئن شوید که روتر شما در یک محل مرتفع قرار گرفته است و موانع کمی بین روتر و دستگاه‌های متصل به روتر شما وجود دارد؛ زیرا دیوار‌ها و اسباب خانه بر سرعت کانکشن تأثیر می‌گذارند.

ریست کردن روتر به طور منظم

روتر ها نیز نیاز به ریست شدن دارند. بهتر از هر از چند گاهی روتر خود را ریست کنید و به قولی بگذارید ذخیره نیرو کند. در این حالت کش روتر نیز پاک شده و می تواند سریع تر عمل کند.. هر باند فرکانسی ۲.۴ یا ۵ گیگاهرتز کانالی مختص خود دارد و راه‌اندازی مجدد روتر به آن اجازه می‌دهد برای بهبود کانکشن شما با روتر، کانال با حداقل ترافیک را انتخاب کند.

دیدن ویدیوی آنلاین سرعت اینترنت را نابود می کند

دیدن یک بازی فوتبال با کیفیت ۴K به صورت آنلاین می تواند بار سنگینی را روی پهنای باند شما بگذارد. بارگیری ویدیوهای با کیفیت بالا، تورنت (اشتراک‌گذاری یک فایل با چند نفر) و بازی آنلاین روش‌های مسلم هستند که پهنای باند شما را می‌بلعند. عادت مصرف اینترنت خود راکنترل کنید تا تنها یک یا دو فعالیت روی پهنای باند خود انجام بدهید. کاهش فعالیت‌ها، به بهتر شدنِ عملکرد اینترنت شما کمک می‌کند.
بهتر است دقت کنید که همواره روتر را چک و بررسی کنید، زیرا سخت افزاری که در دسترس دارید مهمترین دریچه برای کنترل کیفیت و سرعت اینترنت داخلی است.

 


بیشتر بخوانید:

آموزش ریکاوری عکس و ویدیو در واتساپ

نحوه ری استارت آیفون اپل و دسترسی به حالت ریکاوری

آموزش جلوگیری از افزوده شدن ناخواسته به گروه‌ها در تلگرام

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا