اخبار

فناوری اولتراپیکسل:‌ برای نوری بیشتر

پیکسل‌های بزرگ‌تر نور و اطلاعات بیشتری را ثبت و در نتیجه عکس‌هایی با وضوح و دقت رنگ بالاتر تولید می‌کند

سالیان سال، باور اشتباه بسیاری از کاربران این بود که تعداد بیشتر پیکسل به معنای کیفیت بالاتر عکس است. تعداد مگاپیکسل‌ها در واقع فقط یکی از عوامل متعدد تعیین‌کننده در کیفیت عکس است و پارامترهای دیگری از جمله سنسور و پردازشگر تصویر، تاثیر بسزایی بر کیفیت عکس دارند.

جسیکا دالکورت در سایت CNET  در این باره گفت:«در مقوله سنجش قدرت دوربین عکاسی تلفن‌های هوشمند، نمی‌توانیم تعداد پیکسل‌ها را  نادیده بگیریم اما در برابر جزییات مهم و کلیدی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری‌ای که عوامل اصلی ایجاد یک عکس باکیفیت هستند، مگاپیکسل قابل مقایسه نیست! وقت آن رسیده که روی نقاط اصلی و مهم‌تری که کمتر به آنها توجه شده، تمرکز کنیم؛ به عنوان مثال سنسور پیشرفته.»

در زندگی امروزی، عکاسی از اجزای بسیار مهم در سبک زندگی مردم به شمار می‌رود؛ تلفن‌های هوشمند به سرعت به دوربین اصلی بسیاری از کاربران تبدیل شده‌اند. شرکت اچ‌تی‌سی با ارائه دوربینی با بهترین کیفیت، ثبت عکس‌های روزانه لذت‌بخش و خاطره‌انگیز را ممکن ساخته است. با دوربین‌های جدید اچ‌تی‌سی، کاربران می‌توانند به سرعت عکس‌های واضح و تصویرهای واقعی را حتی در نور کم با ترکیب رنگ‌های گسترده‌ای ثبت کنند. رسیدن به چنین دستاوردی با افزایش تعداد پیکسل‌ها امکان‌پذیر نیست بلکه نیاز به فرآیندهای مهندسی در سنسورهای CMOS ، پردازشگر سیگنال‌های تصویری (ISP) و سیستم نوری لنز دارد تا بتوان نسبت به دوربین‌های هشت مگاپیکسلی و ۱۳ مگاپیکسلی نور بیشتری ثبت و پردازش کرد.

رویکرد اچ‌تی‌سی، ارائه پیکسل‌هایی با سایز بزرگ‌تر در یک نوع جدید از سنسور است که ۳۰۰ درصد نور بیشتری را نسبت به اکثر دوربین‌های ۱۳ مگاپیکسلی موجود در بازار ثبت می‌کند. به دلیل اینکه پیکسل‌های بزرگ‌تر نور و اطلاعات بیشتری را ذخیره می‌کند، عکس گرفته‌شده تصویری واضح‌تر با جزییات رنگ بهتر و سایه روشن‌های دقیق‌تری به نمایش می‌گذارد.

تمرکز بیشتر بر روی افزایش سایز پیکسل‌ها برای بالا بردن کیفیت عکس، به جای افزایش تعداد پیکسل‌ها انتخاب هوشمندانه اچ‌تی‌سی بوده است. سنسور ۳/۱ اینچی در گوشی‌های HTC One با سایز سنسور موجود در گوشی‌های هشت تا ۱۳ مگاپیکسلی برابری می‌کند. در عین حال، اولتراپیکسل‌ها بزرگ‌تر از مگاپیکسل‌ها هستند و فضای بیشتری از سنسور را به خود اختصاص می‌دهند؛ بنابراین کل فضای قابل استفاده سنسور بیشتر می‌شود و کارایی بهتری به آن می‌بخشد. HTC One عکس‌ها را با رزولوشن چهار مگاپیکسل ذخیره می‌کند اما کیفیت هر پیکسل بسیار بیشتر از مدل‌های متداول دیگر است.

به دلیل میزان کافی اطلاعات ذخیره‌شده در هر تصویر، عکس‌هایی که با گوشی‌های اچ‌تی‌سی گرفته می‌شوند، بر روی تلویزیون‌های HD  یا مانیتورهای بزرگ، بسیار زیبا و چشمگیر به نظر می‌رسند. عکس‌هایی هم که با بی‌دقتی گرفته شده‌اند، با چاپ حتی در سایزهای بزرگ (دست کم ۱۰ در هشت اینچ) جزییات دقیق و تصاویر زیبایی ارائه می‌دهند.

یکی دیگر از مزیت‌های سنسور‌های جدید، حجم پایین‌تر عکس‌های گرفته‌شده است که باعث می‌شود نیاز کمتری به تغییر حجم یا سایز عکس هنگام اشتراک‌گذاری، ذخیره‌سازی در دستگاه شخصی یا رایانش ابری، وجود داشته باشد و در نتیجه کیفیت عکس در بهترین حالت خواهد ماند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا