اخبار

گزارش صادرات بازی های دیجیتال ایرانی در بازار خارج از کشور

صنعت گیم جهانی بسترهای نامحدود و گسترده ای در زمینه معرفی، انتشار و عرضه بازی های ویدیویی در اختیار دارد که از بین آن به راحتی می توان به فروشگاه های پرمخاطب ویندوز استور، گوگل پلی و اپ استور، و همینطور مراسم های سالیانه و بزرگ E3 یا Gamescom اشاره کرد.
بازی های دیجیتال در سال های اخیر رشد چشم گیر و شگفت انگیزی داشته و به شدت مورد توجه علاقه مندان به گیم قرار گرفته؛ تا جایی که آمار و ارقام بین المللی نشان می دهد عناوین غیر فیزیکی بیش از ۲ میلیارد مخاطب کسب کرده و درآمدی ۹۹٫۶ میلیارد دلاری برای سازندگان به ارمغان آورده است.
یقیناً چنین بستری موجبات انگیزشی و سرمایه گذاری بسیاری از شرکت ها را فراهم کرده تا با ایده پردازی و خلاقیت پای به صنعت پرطرفدار بازی های ویدیویی بگذارند. به خصوص در شرایطی که تکنولوژی های پیشرفته اخیر و بستر بازی سازی پلتفرم های متن-باز (مثل اندروید) فرصتی را برای جوانان فراهم کرده تا با سنجش و شناخت ذائقه مخاطب، به تولید محتوای مناسب بپردازند.
 

ab9f665e11e906d683a50a47baee16debecd8a71-w600

خوشبختانه توسعه دهندگان آینده دار و خلاق ایرانی نیز از این قافله عقب نمانده و در سال های اخیر شاهد رشد بی نظیری چه در زمینه کیفیت محتوای دیجیتالی تولید شده و چه از منظر استقبال عمومی بوده ایم. اگرچه تا رسیدن به حد مطلوب و مورد انتظار ایرانیان مسیر بسیاری باقیست، اما گزارش ها به پیشرفت شگفت انگیز این صنعت اشاره می کنند.
بنیاد ملی بازی های رایانه ای ایران در حرکتی تحسین برانگیز، در سال ۱۳۹۴ به تاسیس مرکزی با محوریت تحقیقات بازی های دیجیتال (دایرک) دست زد که به نوبه خود در زمینه حمایت های پژوهشی، مطالعات رفتاری و تحقیقات بازار به فعالیت بپردازد. این مرکز مجموعه ای از دانش آموختگان و متخصصان مرتبط با حوزه گیم دیجیتالی را گرد هم آورده تا در راستای پیش برد اطلاعاتی، بازرگانی، روانشناسی و جامعه شناسی آن قدم بردارند.
این سازمان با ارائه گزارش های متعدد و جامعی مثل «نمای مصرف بازی های دیجیتال ایران» و «کارنامه صادرات عناوین پلتفرم های مختلف» فعالیت های مناسبی در این حوزه داشته که از دل آن می توان آمار درآمد ۴۶۰ میلیارد تومانی بازی های دیجیتال ایرانی در سال ۹۴ را به دست آورد.
 

IMG12170711-w600

به دنبال این رویکرد، دایرک گزارشی از «صادرات بازی های ایرانی» تا مهر ماه ۱۳۹۵ منتشر کرده که در عین نمایش بضاعت نسبتاً کم این صنعت، به رشد و پیشرفت چشم گیر آن در عرصه بین المللی اشاره دارد.
بازی های مورد بحث اغلب از طریق فروشگاه های عرضه دیجیتالی بازی مثل گوگل پلی، اپل استور و استیم در معرض فروش جهانی قرار گرفته و آمار و ارقام به دست آمده مستقیماً از پلتفرم های مذکور و سازندگان دریافت گردیده است.
گفتنی است به سادگی از بازی های دیجیتالی منتشر شده می توان به عنوان «محصولات صادراتی» یاد نمود که از فرآیندهای سنتی مثل اخذ کارت بازرگانی، تهیه مجوزها، صدور پیش فاکتور، حمل و نقل، بیمه، گمرک و غیره مستثنا بوده و به ساده ترین شکل ممکن در اختیار کاربران نهایی قرار گرفته است.
 
اطلاعات ارائه شده در گزارش دایرک در اختیار دیجیاتو گذاشته شده که در ادامه آمار دقیق و امیدوار کننده ی آن را مشاهده می کنید:

1-w600

2-w600

تاکنون ۳۷ عنوان بازی ایرانی درآمدزا در فروشگاه های دیجیتالی خارجی انتشار یافته که در ژانر ها و پلتفرم های متفاوت و با رویکرد درآمدی مختلفی قرار می گیرد. گفتنی است ۵۲ درصد از این بازی ها توسط ناشران ایرانی و مابقی به کمک ناشران خارجی عرضه گردیده اند.
 

3-w600

4-w600

ساخت و عرضه عناوین دیجیتالی ایرانی در سال ۲۰۱۶ رشد قابل توجهی داشته و حاکی از فراهم شدن بستر مناسب تری در بازه زمانی پسابرجام است.
 

5-w600

تا مهر ۹۵ بیش از ۲۳ فروشگاه دیجیتال خارجی بازی های درآمدزای ایرانی را به فروش گذاشته اند که مارکت های مشهور و پرمخاطب بیشترین سهم را دارند.
 

6-w600

به طور متوسط هر بازی ایرانی ۱۱۰ هزار بار از طریق فروشگاه های مذکور دانلود شده که بیشترین سهم آن در اختیار عناوینی است که به صورت پرداخت درون برنامه ای درآمدزایی می کنند. جالب توجه است که بازی هایی که به صورت یکجا فروخته می شوند تنها ۵ درصد از تعداد دانلودها را به خود اختصاص داده و مابقی نیز صرفاً از طریق تبلیغات درون بازی به کسب درآمد می پردازند.
 

7-w600

8-w600

هر نسخه بازی یکجا خرید ایرانی به طور میانگین ۸٫۳۲ دلار قیمت گذاری شده که بیشترین سهم آن به عناوین ویندوزی و کمترین مقدار آن به بازی های اندرویدی اختصاص دارد.
 

9-w600

مجموع درآمد ناخالص از عرضه بازی های دیجیتالی ایرانی در فروشگاه های خارجی، تاکنون ۱ میلیارد و ۲۳۵ میلیون دلار بوده که تقریباً ۷۲ درصد از سهم آن در اختیار عناوین موبایلی است. علاوه بر این حدود ۹۳ درصد از این مقدار، توسط مدل درآمدی پرداخت درون برنامه ای کسب شده.

آمار و ارقام بالا نشان می دهد بازار بازی های موبایلی در داخل کشور از سهم بسیار خوبی برخوردار بوده و در مقابل پلتفرم پی سی خود را تا حدودی کمرنگ تر و ضعیف تر نشان داده است. اما با این وجود با در اختیار داشتن امکان بازنشر این عناوین توسط حدود ۲۰ ناشر خارجی، فرصت بهتری برای صادرات عناوین کامپیوتری نیز در اختیار سازندگان داخلی قرار خواهد گرفت.
پیشرفت قابل توجه فروش و صادرات محتوای دیجیتالی در سال جاری نسبت به سال قبل، نویدبخش رشد خلاقیت و ایده پردازی مناسب سازندگان ایرانی بوده که شایسته است مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.
 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا