اخبار

ایران رتبه پنجم را در قیمت مکالمات منطقه خاورمیانه دارد

بر اساس آخرین آمارهای رسمی که به تازگی توسط سایت ایسنا منتشر شده است کشور ایران از نظر هزینه مکالمات تلفن همراه رتبه پنجم را در منطقه از نظر ارزانی دارد و از نظر قیمت تلفن ثابت پایین ترین قیمت را کسب کرده است

به گزارش سایت خبری ایسنا نتایج مربوط به بررسی آماری رتبه ایران در زیر سبد قیمت تلفن ثابت، تلفن همراه و پهنای باند ثابت در میان کشورهای منطقه در سال ۲۰۱۴ به گونه‌ای بوده که در تمام موارد جزو ارزان‌ترین به‌شمار می‌رود در این میان اولین رتبه مربوط به هزینه‌های تلفن ثابت می‌شود که در این بخش ایران به عنوان ارزان‌ترین ارائه‌کننده تلفن ثابت شناخته شده و درصدر جدول قرار دارد همچنین رقم شاخص اعلام شده در این زمینه نیز ۰.۰۵ است و پس از آن در رده دوم قطر با شاخص ۰.۱۳ قرار گرفته است همچنین کویت، قزاقستان، بحرین، امارات متحده عربی، عمان، آذربایجان، عربستان، گرجستان، ارمنستان، یمن، مصر، لبنان، قرقیزستان، ترکیه، اردن، افغانستان و پاکستان هم در رده‌های بعدی جدول قرار گرفته و هر یک هزینه‌هایی به مراتب بالاتر برای ارتباطات تلفنی ثابت خود در نظر گرفته‌اند. البته کشورهای ازبکستان، سوریه، عراق و ترکمنستان در این خصوص اطلاعات خود را اعلام نکرده‌اند.

ایران پنجمین ارائه دهنده ارزان مکالمات موبایل

درباره مکالمات تلفن همراه و هزینه‌های مربوط به آن نیز ایران در رده پنجم ارزان‌های منطقه جای دارد و شاخص آن ۰.۵ است. در این زمینه قطر با شاخص ۰.۳ در رتبه اول قرار گرفته و پس از آن قزاقستان، کویت و عمان در رده‌های دوم تا چهارم قرار دارند.مصر، بحرین، آذربایجان و امارات متحده عربی نیز پس از ایران به ترتیب رتبه‌های بعدی جدول ارزان ترین‌های مکالمات موبایلی منطقه در سال ۲۰۱۴ را از آن خود کرده‌اند. همچنین از میان کشورهای منطقه افغانستان با شاخص ۱۰.۱ در این زمینه به عنوان ارائه‌کننده گران‌ترین مکالمات موبایلی منطقه شناخته شده و پس از آن کشورهای قرقیزستان و پاکستان بالاترین تعرفه‌های مکالمات موبایلی منطقه را دارا هستند.

ایران دومین ارائه‌دهنده ارزان ADSL

در بخش سبد قیمتی پهنای باند ثابت نیز ایران با شاخص ۰.۸۸ دومین ارائه‌کننده ارزان منطقه است و کویت با شاخص ۰.۳ در رده اول ارزان‌های این بخش قرار دارد. قطر، قزاقستان، بحرین، ترکیه، عربستان، عمان و امارات متحده عربی دیگر کشورهایی هستند که در رده‌های بعدی جدول ارزان‌های اینترنتی منطقه قرار دارند.در این بخش بار دیگر افغانستان به عنوان ارائه‌دهنده‌ی گران‌ترین خدمات اینترنتی شناخته شده و شاخصی معادل ۳۸ را به خود اختصاص داده است. پس از افغانستان به ترتیب قرقیزستان، یمن و اردن دیگر کشورهای ارائه‌کننده اینترنت ثابت گران‌قیمت هستند.

نتیجه گیری

شاید نشانه هایی از افرایش قیمت اینترنت در ماه های آینده باشد چرا که لیست منتشر شدهه با وجود ارزان بودن کیفیت خدمات را در برنگرفته است تا جایی که اینترنت ایران با وجود ارزان بودن و نبود سرعت حقیقی  قطعی های زیاد حالا شاید گران تر شود و احتمالا با شرع سال ۱۳۹۵ شمسی شاهد صحبت هایی درباره بالارفتن قیمت اینترنت و تعرفه مکالمات تلفن ثابت و هراه و همچنین خدمات اینترنت موبایل باشیم که البته به دلیل استفاده گسترده کاربران از اینترنت و شبکه تلفن شاهد ادامه استفاده حتی با افزایش نرخ ها هستیم.

در ادامه شاهد این نمودار هستید:

4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا