اخبار

ورایزن با تعیین مشخصات رادیویی یک گام دیگر به راه‌اندازی اینترنت ۵G نزدیک شد

اپراتور ورایزن (Verizon) که در ایالات متحده‌ی آمریکا فعالیت می‌کند، یکی از بزرگ‌ترین اپراتورهای مخابراتی جهان محسوب می‌شود که در زمینه‌ی توسعه‌ و راه‌اندازی فناوری‌های جدید همواره پیشگام بوده است و این بار نیز برای عرضه‌ی شبکه‌ی اینترنت ۵G پیشقدم شده است تا به‌عنوان رهبر نسل بعدی اینترنت موبایل لقب بگیرد.

ورایزن پیش از این نیز وعده داده بود که اینترنت ۵G را زودتر از تمام اپراتورهای دیگر در جهان راه‌اندازی کند و به نظر می‌رسد که برای عملی کردن این وعده، مدیران این برند محبوب بسیار مصمم هستند و تلاش زیادی می‌کنند. بعد از راه‌اندازی اینترنت ۴G و شبکه‌ی LTE برای اولین بار در ایالات متحده که آن‌هم توسط این اپراتور انجام شد، حالا مهندسان ورایزن با تعیین مشخصات و چهارچوب‌های رادیویی برای نسل پنجم اینترنت موبایل، یک گام دیگر برای عملی کردن و در اختیار قرار دادن این شبکه‌ی پیشرفته برای کاربران برداشته‌اند.

شبکه‌‌ی اینترنت ۵G که گفته می‌شود دارای سرعتی معادل ۱۰۰ برابر سرعت اینترنت LTE یا ۴G خواهد بود، هنوز در مرحله‌ی توسعه و آزمایش قرار دارد و به همین دلیل هم قبل از اینکه اپراتورهای مخابراتی بخواهند اقدامات عملی برای نصب تجهیزات سخت افزاری و دکل‌های خود را انجام دهند، نیاز است که پروتکل‌های تئوری و چهارچوب‌های خود را برای این شبکه‌ی جدید تنظیم کنند تا با تعیین یک استاندارد مشترک، راه‌اندازی این شبکه به واقعیت بپیوندد.

ورایزن با تعیین مشخصات رادیویی یک گام دیگر به راه‌اندازی اینترنت 5G نزدیک شد

به همین منظور هم اپراتور ورایزن به‌تازگی تعیین این چهارچوب‌ها و مشخصات رادیویی برای اینترنت ۵G را به اتمام رسانده است تا بار دیگر و بازهم در زمینه‌ی اینترنت موبایل، نام خود را به یکی از اولین‌ها در ایالات متحده‌ی آمریکا تبدیل کند. این مشخصات رادیویی دقیقا مشابه یک دستور‌العمل و چهارچوب راهبردی عمل خواهند کرد و تمام کمپانی‌های دخیل در تولید، توسعه و عرضه‌ی اینترنت ۵G برای کاربران نظیر تولیدکنندگان اسمارت فون و دیگر گجت‌های الکترونیکی که قرار است از اینترنت ۵G پشتیبانی کنند، تامین‌کنندگان قطعات رادیویی و چیپست‌های دریافت‌کننده‌ی این امواج به همراه سازندگان مودم و دیگر تجهیزات مرتبط می‌توانند با بهره‌گیری از آنها و دنبال کردن خطوط تعیین شده توسط مهندسان مخابراتی این اپراتور، در جهت راه‌اندازی هر چه سریع‌تر و باکیفیت‌تر نسل پنجم شبکه‌ی اینترنت موبایل فعالیت کنند.

ورایزن کار بر روی شبکه‌ی ۵ جی را از ماه فوریه و با همکاری کمپانی سامسونگ آغاز کرد و بعد از اجرای چندین مرحله‌ی آزمایشی مختلف، سرانجام موفق شده است که این مشخصات رادیویی را تدوین کرده و به ثبت برساند؛ پیشرفت چشم‌گیر ورایزن در این زمینه باعث شده است که دیگر اپراتورهای مطرح آمریکایی نظیر اپراتور AT&T نیز از این روش استفاده کنند.

ورایزن با تعیین مشخصات رادیویی یک گام دیگر به راه‌اندازی اینترنت 5G نزدیک شد

آدام کوئپه (Adam Koeppe) معاون ارشد بخش برنامه‌ریزی فناور‌ی‌های مربوط به شبکه در اپراتور ورایزن در این باره مدعی شده است که سطح همکاری بین کمپانی‌های تکنولوژی در حال حاضر بسیار فراتر از زمان راه‌اندازی اینترنت ۴G بوده است و در ادامه این‌گونه توضیح می‌دهد:

مشخص کردن مشخصات رادیویی و تعیین این چهارچوب‌ها، یک گام بسیار مهم برای نزدیک‌تر شدن به مرحله‌ی تعیین مشخصات و دستور‌العمل‌های کلی اینترنت ۵G و راه‌اندازی این شبکه‌ است. سطح همکاری‌های مشترک شرکت‌ها از زمان راه‌اندازی اینترنت ۴G بسیار فراتر رفته است. این روش به دلیل چابکی خاصی که به نیرو‌های کاری ما می‌دهد، اجازه خواهد داد که هر چه سریع‌تر در راه توسعه‌ و تعیین مشخصات کلی اینترنت ۵ جی حرکت کنیم و این محصول پیشرفته را هر چه سریع‌تر به بازارهای عمومی عرضه کنیم.

جالب است بدانید که در این مرحله و تا همین‌جا که منجر به تعیین مشخصات رادیوی نسل پنجم اینترنت موبایل شده است، کمپانی‌های نوکیا، ال‌جی، کوالکام، سیسکو، اریکسون، اینتل و سامسونگ با ورایزن همکاری داشته‌اند تا ثابت شود که انجام چنین پروژه‌‌های انقلابی و عظیمی در دنیای تکنولوژی، تنها با همکاری غول‌های بزرگ این عرصه از سراسر جهان ممکن می‌شود. در ضمن باید بدانید که مشخصات و چهارچوب‌های تعیین شده در حال حاضر، بر اساس نتایج آزمایش‌هایی انجام گرفته‌اند که تا به اینجا توسط ورایزن اجرا شده‌اند و به همین دلیل ممکن است که تا چهار سال دیگر یعنی سال ۲۰۲۰ که گفته می‌شود آغاز عرضه‌ی اینترنت ۵ جی در آن سال انجام خواهد گرفت، این مشخصات ممکن است که با تغییراتی همراه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا