اخبار تکنولوژی

بریتانیا هم هوآوی را تحریم می کند

پس از ممنوعیت به‌کارگیری تجهیزات مخابراتی هوآوی در کشورهای مختلف در کنار زمین گیر شدن کسب و کار گوشی موبایل این کمپانی چینی، حالا دولت بریتانیا هم اپراتورهای این کشور را ملزم کرده تجهیزات ساخت هواوی را به کلی کنار بگذارند.

دولت بریتانیا اپراتورهای این کشور را ملزم کرد تجهیزات ساخت Huawei را از شبکه‌های ۵G خود کنار بگذارند. بر همین اساس اپراتورها تا پایان سال ۲۰۲۷ میلادی برای این کار فرصت دارند.

به نظر می‌رسد این ممنوعیت جدید در ادامه تصمیم سال ۲۰۲۰ دولت بریتانیا باشد که خرید تجهیزات مخابراتی هواوی را منع کرده بود. الزام حذف تجهیزات مخابراتی هواوی از شبکه‌های ۵G هواوی برای ۳۵ اپراتور و شرکت مخابراتی این کشور ارسال شده است.

در سند مورد بحث بر روی خطر بالقوه تجهیزات مخابراتی Huawei برای امنیت ملی تاکید شده است. پیش از این نیز همواره دولت ایالات متحده بر ارتباط هواوی با حکومت کمونیستی چین تاکید کرده بود و از هم پیمانان خود خواسته بود در شبکه‌های ۵G از تجهیزات هوآوی استفاده نکنند.

اتهام های حقوق بشری برعلیه هوآوی

حالا نه تنها شرکت‌های مخابراتی بریتانیا باید تجهیزات هوآوی را تا سال ۲۰۲۷ به کلی کنار بگذارند، بلکه امکان نصب تجهیزات جدید را هم ندارند و باید به کلی دور هواوی را خط بکشند.

به نظر می‌رسد هوآوی یکی پس از دیگری مشتریان و بازارهای خود را از دست می‌دهد که می‌تواند بحران‌ها برای این شرکت چینی را تشدید کند. هواوی به جاسوسی برای حکومت کمونیستی چین متهم است یا دست کم ظن آن وجود دارد. در گذشته نیز نهادهای حقوق بشری هواوی را به فروش تجهیزات شنود و سانسور به کشورهایی چون ایران متهم کرده بودند. در سال ۱۳۹۸ هم وزارت دادگستری آمریکا رسماً هواوی را متهم کرد در ردیابی، شنود و تعقیب معترضان با نهادهای ایران همکاری می‌کند.

جالب‌تر اینکه حتی هوآوی هم از تحریم های آمریکا علیه ایران پیروی می‌کند و خریداران محصولات هواوی در دستیابی به سرویس‌ها، آپدیت‌ها و خدمات اینترنتی این کمپانی چینی با مشکل روبرو هستند.


مواردی که می‌توانید مطالعه کنید:
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا