اخبار تکنولوژی

افشا مشخصات پردازنده نسل سیزدهم اینتل

اینتل مشخصات پردازنده‌ نسل سیزدهم رپتورلیک خود را فاش کرد. چند روز پیش شایع شد یکی از این پردازنده‌ها از حداکثر فرکانس ۶ گیگاهرتز پشتیبانی خواهد کرد؛ حالا اینتل مشخصات پردازنده‌های Core i5-13600K, Core i7-13700K و Core i9-13900K را به مدت چند لحظه روی وب‌سایت خود گذاشت و بلافاصله آن را حذف کرد.

طبق این مشخصات، پردازنده Core i9-13900K مجهز به ۲۴ هسته و ۳۲ رشته پردازشی خواهد بود و حداکثر فرکانس هسته‌های به ۵.۴ گیگاهرتز خواهد رسید. پردازنده Core i7-13700K با ۱۶ هسته و ۲۴ رشته پردازشی و حداکثر فرکانس ۵.۳ گیگاهرتز عرضه خواهد شد و Core i5-13600K دارای ۱۴ هسته و ۲۰ رشته پردازشی و حداکثر سرعت کلاک ۵.۱ گیگاهرتز خواهد بود.

پردازنده نسل سیزدهم اینتل در راه است

اینتل هنوز پردازنده‌های نسل سیزدهم خود را به‌طور رسمی معرفی نکرده ولی این شرکت ادعا کرده عملکرد تک‌هسته‌های و چندهسته‌ای این تراشه‌ها به‌ترتیب ۱۵ و ۴۱ درصد بهبود خواهد یافت. شرکت AMD نیز قرار است پردازنده ۱۶ هسته‌ای Ryzen 9 7950X خود را اواخر این ماه با حداکثر فرکانس ۵.۷ گیگاهرتز معرفی کند. اینتل ادعا کرده دست‌کم یکی از پردارنده‌های نسل ۱۳ این شرکت از حداکثر سرعت ۶ گیگاهرتز پشتیبانی خو‌اهد کرد.

ما احتمالا در رویداد ماه آینده اینتل که در روز ۵ مهرماه برگزار خواهد شد چیزهای بیشتری درباره این پردازنده‌ها خواهیم شنید. نکته جالب اینکه AMD در همان روز شروع به عرضه تراشه‌های سری Ryzen 7000 خواهد کرد. به این ترتیب رقابت جذابی بین سری رایزن ۷۰۰۰ و پردازنده‌های نسل سیزدهم اینتل رخ خواهد داد.

به هر حال برای کسب جزئیات بیشتر باید منتظر ماند تا شرکت اینتل در آینده نزدیک جزئیات تکمیلی را اعلام کند. بعید است تا پاییز امسال این شرکت برنامه‌ای برای رونمایی چیپ‌های جدید داشته باشد.


مواردی که می‌توانید مطالعه کنید:

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا