اخبار تکنولوژی

آیفون به پورت USB-C مجهز خواهد شد

در پی تصویب قانون تجهیز اکثر وسایل الکترونیکی به پورت USB-C توسط اتحادیه اروپا، یکی از مدیران ارشد اپل در مصاحبه‌ای اعلام کرده این شرکت باید از دستورات و سیاست‌های جدید اتحادیه اروپا پیروی کند. بدین ترتیب گوشی آیفون به موجب قوانین جدید اتحادیه‌ اروپا با درگاه لایتنینگ خداحافظی می‌کند.

اتحادیه اروپا اخیرا قانون جدیدی را به‌طور رسمی تصویب کرده که طبق آن، اکثر وسایل الکترونیکی باید به پورت USB-C برای شارژ و انتقال داده مجهز شوند. حالا اپل برای اولین بار تایید کرده که مجبور است از مقررات جدید پیروی کند، هرچند این شرکت با آن مخالف است اما پورت USB-C در آینده به آیفون‌ها می‌آید.

این بیانیه به طور غیرمستقیم تأیید می‌کند که اپل به‌زودی پورت اختصاصی لایتنینگ گوشی‌های آیفون خود را با پورت USB-C جایگزین خواهد کرد. خبرگزاری بلومبرگ بهار امسال در گزارشی اختصاصی مدعی شد که اپل مشغول آزمودن مدل‌هایی از آیفون با درگاه USB-C است،‌ اما آیفون‌های مجهز به این درگاه در سریع‌ترین حالت ممکن تا سال ۲۰۲۳ از راه نمی‌رسند.

در واقع احتمال دارد که آیفون ۱۵ اولین گوشی هوشمند اپل باشد که از شارژ USB-C پشتیبانی می‌کند. البته باید گفت قانون جدید اتحادیه اروپا از سال ۲۰۲۴ اجرایی می‌شود.

در همین رابطه معاون بازاریابی اپل اعلام کرده که این شرکت از قوانین اتحادیه اروپا مانند سایر قوانین پیروی خواهد کرد. او گفت که اپل برای چندین سال بر سر مسئله شارژر با اتحادیه اروپا اختلاف نظر داشته و به یاد می‌آورد که چگونه مقامات اتحادیه اروپا قبلاً می‌خواستند اپل از پورت‌های micro-USB به جای لایتنینگ در محصولاتش بهره ببرد.

پورت USB-C در آیفون ۱۵

وی ادعا کرده که اگر این شرکت از این پورت استفاده می‌کرد، هیچ‌کدام از پورت‌های لایتنینگ و USB-C اختراع نمی‌شدند. معاون بازاریابی اپل توضیح داد که USB-C و Lightning دو درگاه اتصال محبوب در جهان هستند و بیش از یک میلیارد نفر از نوعی کابل لایتنینگ استفاده می‌کنند.

به گفته وی، اپل اعتقاد دارد که با استفاده از نوعی کابل که می‌توان آن را از شارژر جدا کرد، تعادل برقرار کرده است، به این معنی که یک طرف می‌تواند لایتنینگ داشته باشد و طرف دیگر می‌تواند هر نوع کانکتوری که برای کاربر راحت‌تر است مانند USB-C یا USB-A داشته باشد.

در انتها باید گفت که هنوز مشخص نیست که اپل آیفون‌های مجهز به پورت USB-C را در همه‌ بازارها عرضه می‌کند یا عرضه‌ مدل‌های USB-C را تنها به بازار اروپا محدود خواهد کرد. با توجه به اینکه کشورهای بیشتری اکنون در حال بررسی اجرای این استاندارد جهانی هستند، عرضه‌ گوشی‌های آیفون با دو پورت مختلف چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

منبع: شهرسخت افزار


مواردی که می‌توانید مطالعه کنید:

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا