اخبار تکنولوژی

از دست رفتن کرسی وزارت ارتباطات در اتحادیه جهانی مخابرات

انتخابات شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات روز دوشنبه ۱۱ مهر در بخارست، پایتخت رومانی، برگزار شد که در نتیجه آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران کرسی کلیدی شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات را از دست داد.

ایران در میان ۱۶ کشور آسیایی که نامزد دریافت این کرسی بودند، از آخر دوم شد و از ابقای کرسی در این شورا بازماند. ایران در سال ۱۳۹۷ برای نخستین بار با ۱۴۶ رای توانسته بود یکی از اعضای شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات شود.

در دور جدید انتخابات، در حالی که ۱۶ کشور آسیایی برای این کرسی کاندیدا بودند، وزارت ارتباطات ایران نتوانست بیش از ۹۳ رای بیاورد و با قرار گرفتن در جایگاه پانزدهم این رقابت، کرسی خود را از دست داد. این در حالی است که بالاترین رای کسب شده بین کشورهای آسیایی ۱۴۷ رای بوده است. برخی کارشناسان کاهش ۵۳ رای ایران نسبت به دوره قبل را با ناکامی اخیر وزارت ارتباطات کشورمان و عیسی زارع پور در این رقابت انتخاباتی مرتبط می‌دانند.

وزارت ارتباطات دیگر کرسی در اتحادیه جهانی مخابرات ندارد

در انتخابات این اتحادیه ۱۳ کرسی برای کشورهای آسیایی در نظر گرفته شد و ۳۵ کرسی دیگر بین کشورهای سایر قاره‌ها پخش شد. امارات متحده عربی، هند، اندونزی و تایلند چهار کشور نخست آسیایی انتخاب شده برای دوره جدید شورا هستند. مالزی نیز با کسب حمایت ۱۴۷ کشور از میان ۱۸۰ کشور عضو، پنجمین دولت آسیایی انتخاب شده برای دوره جدید شورا بود. کویت، عربستان و بحرین نیز به شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات راه یافتند.

ترکیبی که در نتیجه رای‌گیری اعضای اتحادیه برای شورا انتخاب شد، تا سال ۲۰۲۶ برقرار خواهد بود. اتحادیه بین‌المللی مخابرات ITU وابسته به سازمان ملل متحد بوده و هدف از تاسیس آن کمک به رشد ارتباطات در جهان عنوان شده است.


مواردی که می‌توانید مطالعه کنید:

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا