اخبار تکنولوژی

گوشی پیکسل ۸ گوگل با چیپ ۴ نانومتری همراه است

شرکت Samsung Foundry دومین تولیدکننده تراشه پس از TSMC بوده که قرار است تولید چیپ‌های ۴ نانومتری تنسور ۳ سری گوشی پیکسل ۸ گوگل را برعهده گیرد.

این اتفاق پس از آن رخ می‌دهد که سال گذشته سامسونگ با تولید تراشه‌های ۴ نانومتری خود با مشکلاتی مواجه شد که منجر به انتقال کوالکام برای تولید  اسنپدراگون ۸+ نسل ۱، اسنپدراگون ۸ نسل ۲ و اسنپدراگون ۸ نسل ۳ به TSMC شد. با این حال، سامسونگ شاهد بهبودهایی در نرخ بازدهی خود بوده که از ۳۵ درصد در مقطعی از سال گذشته به ۶۰ درصد در حال حاضر افزایش یافت، همچنین عملکرد و بهره‌وری انرژی را افزایش داد.

ممکن است پردازشگر ۴ نانومتری جدید را در مجموعه پیکسل ۸ گوگل شاهد باشیم که انتظار می‌رود اواخر امسال عرضه شود. در حالی که ۳ نانومتری پیشرفته‌ترین گره موجود است، فرآیندهای ۴ و ۵ نانومتری سامسونگ در حال حاضر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و ۲۲ درصد از تراشه‌های تولید شده در سه ماهه سوم سال گذشته را تشکیل می‌دهند و در مقایسه گره ۶ و ۷ نانومتری ۱۶ درصدی هستند.

گوشی پیکسل ۸ و پردازنده سریعتر

 تنها گوشی‌هایی که انتظار می‌رود امسال از سیلیکون ۳ نانومتری استفاده کنند، آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ اولترا خواهند بود. سری گوشی پیکسل ۸ گوگل که قرار است در سه ماهه چهارم سال جاری عرضه شود، احتمالاً از نسل سوم گره پردازشی ۴ نانومتری بهره می‌برد و انتظار داریم چیپست Google Tensor 3 برای گوشی‌های جدید با استفاده از این فناوری تولید شود. Pixel Fold، Pixel Tablet و Pixel 7a  همگی به چیپ ۴ نانومتری نسل دوم تنسور ۲ تجهیز هستند.

هر دو شرکت TSMC و سامسونگ قصد دارند از سال آینده تراشه‌های ۴ نانومتری را در ایالات متحده تولید کنند، با کارخانه TSMC در فینیکس، آریزونا و تاسیسات Samsung Foundry در تیلور، تگزاس، که خط تولید ۴ نانومتری را اضافه می‌کند. TSMC امیدوار است در سال ۲۰۲۶ ارسال تراشه‌های ۲ نانومتری را به مشتریان آغاز کند، در حالی که سامسونگ قصد داشته تولید ۲ نانومتری را در سال ۲۰۲۵ و به دنبال آن تولید ۱.۴ نانومتری را در سال ۲۰۲۷ آغاز کند. اینتل همچنین اعلام کرده است که قصد دارد در سال ۲۰۲۴ با TSMC و Samsung Foundry مطابقت داشته و رهبری فرآیند را دوباره به دست آورد.


مواردی که می‌توانید مطالعه کنید:

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا