اخبار

آشکار شدن نقص امنیتی در گوشی سامسونگ، شیائومی و…

محققان گوگل اخیرا نقص امنیتی جدی را در برخی گوشی‌های هوشمند یافتند که شامل چند مدل اسمارت فون اندرویدی شده و از برندهای مطرح بازار هم هستند. قرار بود این نقص امنیتی در دسامبر سال 2017 برطرف شود، اما گویی شرکت‌هایی توسعه دهنده به این موضوع توجه نداشتند.

از جمله این گوشی‌های هوشمند باید به Pixel, Pixel 2, Huawei P20, Samsung Galaxy S7, S8 ،S9. Xiaomi Redmi 5A, Redmi Note 5, Xiaomi A1, Oppo A3  و Moto Z3 اشاره کرد. این دیوایس‌ها برای برطرف شدن مشکل نرم افزاری آنها نیاز به وصله امنیتی دارند، در غیر این صورت مشکل نرم افزاری امنیتی آنها برطرف نخواهد شد.

محققان گوگل هفت روز قبل این مشکل امنیتی را پیدا کردند اما چندان مورد نظر قرار نگرفت و جدی نبود. این مشکل تنها با نصب یک نرم افزار مخرب به گوشی‌های هوشمند ورود پیدا می‌کرد. عجیب به نظر می‌رسد که وصله امنیتی دسامبر 2017 منتشر نشد و شرکت‌ها از انتشار آن پا پس کشیدند.

گوگل و کشف نقص امنیتی در برخی گوشی های هوشمند اندرویدی

شایان ذکر است که سو استفاده از این مشکل توسط گروه NSO اسرائیل (شرکتی که در حملات به حقوق بشر و فعالان سیاسی نقش داشته است) مورد استفاده قرار گرفته است. به هر حال باید منتظر ماند تا مشخص شود گوگل و شرکت‌های در خطر آیا آپدیت امنیتی خود را برای مدل‌های قدیمی مورد اشاره منتشر می‌کنند یا خیر.

زیرا باتوجه به فهرست مورد اشاره، گوشی‌های هوشمند مذکور مدل‌هایی برای چند سال گذشته هستند و در صورت جدی شدن مسئله امنیتی باید توسعه دهندگان رسمی شرکت‌های سازنده وصله امنیتی اضافی را منتشر کنند.

به هر حال جهت کسب جزئیات بیشتر باید منتظر ماند.


مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا