بررسی‌ تخصصی

هر آنچه که باید درباره قابلیت HDR دوربین گوشی خود بدانید

ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که اصلا منظور از قابلیت HDR چیست؟ احتمالا پیش از این، کلمه HDR به چشمتان خورده و یا حتی شاید از آن بارها استفاده کرده اید اما به صورت دقیق نمی دانستید که آن چیست و برای چه چیزی استفاده می شود.

HDR همان High Dynamic Range (محدوده دینامیکی گسترده) است که امروزه در اکثر گوشی های هوشمند اندروید و iOS می توان یافت. این قابلیت برای گرفتن عکس های زیبا بسیار به درد بخور و کاربردی است البته فراموش نکنید که تنها در صورتی که بدانید چیست و چگونه و در کجا باید از آن استفاده کنید می توانید به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید و عکس های جذاب و حرفه ای بگیرید. در نتیجه اگر جز افرادی هستید که به عکاسی علاقه دارید و می خواهید از قابلیت HDR دوربین گوشی خود به درستی استفاده کنید ما به شما مطالعه این مقاله را توصیه می کنیم.

تمام سوالاتی که در این مقاله به آن ها پاسخ داده خواهد شد:

  • منظور از Highlight، Shadow و Midtone چیست؟
  • دقیقا منظور از HDR چیست؟
  • چرا به قابلیت HDR نیاز داریم؟
  • چه زمانی باید از قابلیت HDR استفاده کنیم؟
  • چه زمانی نباید از قابلیت HDR استفاده کنیم؟
  • مزایا و معایب حالت HDR چیست؟
  • چطور در حالت HDR عکس بگیریم؟

 

برای گرفتن پاسخ تمام این سوالات و هر آنچه که باید درباره قابلیت HDR اپلیکیشن دوربین گوشی خود بدانید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشد.

 

منظور از Highlight، Shadow و Midtone چیست؟

در واقع Highlight، Shadow و Midtone ارزش رنگمایه بخش های مختلف یک عکس را توصیف می کنند. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم بخش های روشن در یک عکس را Highlight، بخش های تیره تر را Shadow و بخش هایی که بین این دو هستند را Midtone می نامند.

هر 3 این ها با هم ادغام پیدا می کنند تا یک تصویر با نور متعادل ایجاد شود. یک عکس نمی تواند تنها یکی از آن ها را داشته باشد بلکه برای گرفتن یک عکس خوب باید در میان Highlight، Shadow و Midtone یک تعادل وجود داشته باشد.

ما می توانیم این 3 ناحیه را در عکس ها تنظیم کنیم تا تضاد، نوردهی را افزایش یا کاهش دهیم و یا حتی افکت های دراماتیک و… ایجاد کنیم.

دقیقا منظور از HDR چیست؟

در اصل HDR یک روش برای اضافه کردن محدوده دینامیکی بیشتر به عکس ها است. اگر بخواهیم دقیق تر توضیح بدهیم محدود دینامیکی همان نسبت بخش های روشن به بخش های تیره در یک عکس است. پس در این حالت به جای اینکه همانند بقیه دوربین ها تنها یک عکس گرفته شود، 3 عکس با نوردهی متفاوت گرفته می شود و سپس این 3 عکس با هم ادغام پیدا می کنند و بهترین بخش های هر عکس در تصویر نهایی جا می گیرد.

در صورتی که یک عکس معمولی را با یک عکس که در حالت HDR گرفته شده است با هم مقایسه کنید می توانید متوجه تفاوت میان آن دو بشوید. عکس هایی که در حالت HDR گرفته می شوند به طور غیر قابل انکار حرفه ای تر و جذاب تر به نظر می آیند. استفاده از این حالت بسیار می تواند در بهتر شدن عکس های شما کمک بکند. در واقع عکس هایی که در این حالت گرفته می شوند، طوری به نظر می آیند که انگار یک عکاس حرفه ای با دوربین حرفه ای آن ها را گرفته است.

 

چرا به قابلیت HDR نیاز داریم؟

همانطور که می دانید زمانی که می خواهیم از یک محیط روشن عکس بگیریم، عکس هایمان تار می شوند. به گونه ای که بعضی بخش های عکس خیلی روشن و برخی خیلی تیره می شوند تا حدی که دیگر جزئیات عکس در این نواحی تقریبا غیر قابل نشخیص می شوند. زمانی که تضاد میان نواحی تیره و روشن عکس خیلی زیاد باشد، برای دوربین گرفتن عکس های متعادل بسیار سخت می شود.

در چنین مواقعی HDR به کارمان می آید. این قابلیت طوری طراحی شده است که به وسیله آن می توان در چنین مکان هایی عکس های بهتری گرفت.

این حالت به شما با گرفتن 3 عکس متفاوت از آن محیط و قرار دادن بهترین بخش هر تصویر در عکس نهایی، به شما در گرفتن یک عکس خوب و جذاب حتی در محیط هایی با نور نا مناسب کمک خواهد کرد. در واقع می توان گفت تصویر نهایی یک عکس با نور متعادل خواهد بود که به چیزی که عکاس در واقعیت می بیند بسیار نزدیک خواهد بود.

در نتیجه در چنین مواقعی و یا زمانی که تضاد میان بخش های تیره و روشن تصویر زیاد است این قابلیت بسیار به کارتان خواهد آمد.

چه زمانی باید از قابلیت HDR استفاده کنیم؟

در اصل HDR در مکان های متفاوتی کاربرد دارد که به تعدادی از این مکان ها در ادامه اشاره خواهیم کرد.

این هم تعدادی از مواقعی که با استفاده از حالت HDR می توانید عکس های جذاب و حرفه ای بگیرید. البته لازم به ذکر است که برخی از گوشی های هوشمند به صورت خودکار از حالت HDR استفاده می کنند و نیازی نیست به صورت دستی این حالت را فعال کنید.

عکاسی از مناظر طبیعی: معمولا در عکاسی از مناظر طبیعی تضاد زیادی در میان آسمان و زمین وجود دارد که همین باعث می شود دوربین گوشی برای تنظیم نوردهی به مشکل بخورد. در این صورت می توانید با روشن کردن حالت HDR از اینکه عکس هایی با نوردهی خیلی بالا و یا خیلی پایین بگیرید جلوگیری کنید.

عکاسی از صحنه با نورپردازی از پشت: زمانی که با وجود یک نور در تصویر یک عکس تاریک دارید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که حالت HDR را روشن کنید. در این صورت باقی بخش های تصویر مشخص خواهند شد و به راحتی جزئیات را در تمام عکس مشاهده خواهید کرد.

عکاسی از پرتره در نور خورشید: وقتی که نور زیادی بر روی سوژه وجود دارد، بخش های خیلی تره و خیلی روشن در عکس ایجاد می شوند که تصویر را چندان چشمگیر نمی کنند و زیبایی عکس را می گیرند. در این حالت می توانید با روشن کردن حالت HDR نور و روشنایی تصویر خود را یکنواخت کنید و عکس های زیبا و جذاب بگیرید.

چه زمانی نباید از قابلیت HDR استفاده کنیم؟

لازم به ذکر است که گاهی استفاده از حالت HDR یک اشتباه است و تنها باعث می شود عکس هایمان بدتر از چیزی که هستند به نظر بیایند. به همین دلیل باید این قابلیت را به خوبی بشناسید و بدانید که چه زمانی باید از آن استفاده کنید و چه زمانی نباید از آن استفاده کنید.

در ادامه به تعدادی از مواقعی که نباید از حالت HDR استفاده کنید اشاره خواهیم کرد.

عکاسی در شب: در عکاسی در شب هدف شما نشان دادن تضاد میان بخش های روشن و تاریک تصویر است. در صورتی که قابلیت HDR طوری طراحی شده است که تضاد میان نواحی روشن و تاریک را متعادل کند، به همین دلیل این حالت برای عکاسی در شب مناسب نیست و تنها باعث می شود که عکس هایتان تار و رنگ پریده به نظر بیایند.

عکاسی از سوژه در حال حرکت: همانطور که پیش از این به آن اشاره کردیم، در حالت HDR دوربین 3 عکس متفاوت می گیرد و با در کنار هم قرار دادن بهترین بخش هر عکس، تصویر نهایی را ایجاد می کند. حال تصور کنید از یک سوژه در حال حرکت 3 عکس گرفته شود، بله در این صورت در هر عکس سوژه در یک حالت و مکان متفاوت قرار خواهد داشت و در نهایت ما یک تصویر تار به دست خواهیم آورد.

عکاسی از رنگ های روشن: یکی از کاربردهای HDR این است که در حین عکاسی از مکان های خیلی تاریک و یا خیلی روشن، رنگ های موجود در تصویر را شادتر و زنده تر می کند تا تصویر بهتری در دست داشته باشیم. در نتیجه در صورتی که خود تصویر رنگ های خیلی شاد داشته باشد، حالت HDR تنها باعث می شود که تصویر ما رنگ پریده و بد به نظر بیاید.

مزایا و معایب حالت HDR چیست؟

در این بخش می خواهیم به صورت کلی به مزایا و معایب حالت HDR بپردازیم.

مزایا:

برگرداندن جزئیات به تصویر

گرفتن تصاویر با نوردهی متعادل و خوب

نزدیک بودن عکس ها به واقعیت

ایجاد افکت دراماتیک در عکاسی از مناظر طبیعی

شاد تر و زنده تر نشان دادن رنگ های موجود در عکس

معایب:

مناسب نبودن برای عکاسی از سوژه در حال حرکت

رنگ پریده نشان دادن تصویر در روشنایی کم

مناسب نبودن برای استفاده در تمام شرایط

امکان بزرگ بودن اندازه عکس ها

چطور در حالت HDR عکس بگیریم؟

در اپلیکیشن دوربین گوشی خود به راحتی می توانید گزینه فعال کردن حالت HDR را پیدا کنید. در صورتی که پیدا نکردید هم می توانید وارد بخش تنظیمات شوید و به دنبال گزینه Auto HDR بگردید. برخی گوشی های هوشمند قابلیت  Auto HDR دارند، شما با فعال کردن این حالت به دوربین گوشی خود اجازه می دهید تا در مواقع لازم به صورت خودکار این حالت را خاموش و روشن بکند.

در صورتی که حتی در آن جا هم نتوانستید این گزینه را پیدا کنید، می توانید یک اپلیکیشن دوربین شخص ثالث نصب کنید که این قابلیت را دارد، برای مثال اپلیکیشن Open Camera یک گزینه خوب برای این کار است. زمانی که شروع به عکاسی با این حالت بکنید به راحتی می توانید متوجه تفاوت عکس های معمولی با آن بشوید.

 

امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله برای شما سودمند بوده باشد و پس از مطالعه آن بتوانید با استفاده صحیح از حالت HDR دوربین گوشی خود عکس های حرفه ای و جذاب بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا