اخبار تکنولوژی

مایکروسافت اسنپدراگون ایکس الیت را پردازنده قدرتمند می داند

شرکت کوالکام در حال حاضر مشغول توسعه چیپ اسنپدراگون ایکس الیت است تا آن را در لپ‌تاپ‌های مختلف آینده تعبیه کند و اکنون گزارش جدیدی منتشر شد.

احتمالاً می‌دانید که برخی از لپ‌تاپ‌های ویندوزی با پردازنده‌های اسنپدراگون وجود دارند، اما این دستگاه‌ها هرگز در عمل قدرت کافی را ارائه نمی‌کنند. علاوه بر این، مایکروسافت بهینه سازی ویندوز برای معماری x86 پردازنده را برای کاربران راهی جز انتخاب پردازنده‌های AMD یا Intel باقی نگذاشت. با این حال، به نظر می‌رسد با معرفی پردازنده Snapdragon X Elite این موضوع تغییر کند.

 طبق مقاله‌ای که اخیرا توسط The Verge به اشتراک گذاشته شده است، مایکروسافت در مورد عملکرد Snapdragon X Elite کاملا جاه طلب است. حتی با وجود اینکه کامپیوترهای دارای پردازنده ARM از کار افتاده اند، نرم افزار x64 هنوز ناپدید نشده است. به عنوان مثال، اپل، با وجود عرضه پردازنده های سری ARM ام، از یک لایه تبدیل پذیر به نام Rosetta برای برنامه‌های x64 برای اجرا بر روی CPUهای ARM استفاده کرد.

مایکروسافت ادعا می‌کند که لایه تبدیل پذیر آن حتی بهتر از Rosetta 2 اپل کار می‌کند. برای این لایه تبدیل پذیر بسیار مهم است که به طور موثر عمل کند زیرا اگر مشکلات زیادی در اجرای برنامه‌های x64 بر روی پلت‌فرم ARM وجود داشته باشد، دلیلی برای مصرف کنندگان نهایی وجود نخواهد داشت. بنابراین روی یک ماشین مبتنی بر پردازنده ARM سرمایه‌گذاری نخواهند کرد. در واقع یک لایه تبدیل پذیر از x64 به ARM بیش از ۲ سال پیش در ویندوز معرفی شد و به نظر می‌رسد که مایکروسافت اکنون به موفقیت مورد نظر با آن دست یافته است.

اسنپدراگون ایکس الیت با قدرتی بیشتر از رقبا در راه است

اطلاعات دیگری که توسط The Verge به دست آمده این است که دستگاه‌های سرفیس ۱۰ پرو و سرفیس لپ تاپ ۶ با پردازنده اسنپدراگون ایکس الیت کوالکام عرضه خواهند شد. در حالی که پیشتر اعلام شده بود این دستگاه‌ها با پردازنده‌های سری Core Ultra اینتل عرضه می‌شوند، اکنون مشخص شده است که انواع Snapdragon X Elite نیز وجود خواهد داشت.

اسنپدراگون ایکس الیت نه تنها مزایایی در عملکرد و بهره‌وری انرژی ارائه می‌دهد، بلکه ویندوز را از طریق NPU خود به ویژگی‌های مرتبط با هوش مصنوعی نیز مجهز می‌کند. از این رو Copilot را قادر می‌سازد تا به هر زمینه‌ای در رایانه شما دسترسی داشته باشد و پاسخ‌های بهتری به شما ارائه دهد. علاوه بر این، امکان ایجاد تصویر بر روی دستگاه با استفاده از مدل‌های تصویر سفارشی نیز وجود خواهد داشت. مایکروسافت رایانه‌های جدید خود را به عنوان «نسل بعدی رایانه‌های شخصی Copilot هوش مصنوعی» می‌نامد.

اگرچه دستگاهی با اسنپدراگون X Elite هنوز برای عموم عرضه نشده است، کوالکام پیشتر برخی از بنچمارک‌ها را منتشر کرده که نشان می‌دهد بهتر از اپل M2 است. در حالی که ادعا می‌شود بازی‌های ویندوز به خوبی کار نمی‌کنند، حداقل اجرا خواهند شد. دستگاه‌های مایکروسافت با اسنپدراگون X Elite در ۲۰ می رونمایی خواهند شد.


مواردی که می‌توانید مطالعه کنید:

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا