اخبار

چرا قیمت آیفون ۷ در بازار ایران و سایت اپل متفاوت است ؟!

چند روزی است که کمپانی اپل گوشی های آیفون ۷ و ۷ پلاس را عرضه کرده است و این گوشی ها به بازار ایران نیز ورود کرده‌اند؛ اما اکنون شاهد تفاوت بسیار زیاد قیمت آیفون ۷ در بازار تهران نسبت به سایت اپل هستیم.
پیش از این به نظر می‌رسید که با صدور مجوز واردات گوشی های آیفون توسط وزارت صنعت و معدن و تجارت برای چهارده شرکت، از ایجاد حباب در بازار جلوگیری شود و به علاوه مشتریان از خدمات پس از فروش محصولات اپل بهره مند شوند اما این اتفاق رخ نداد و هم اینک شاهد فروش دیوایس‌های آیفون با قیمت‌های نجومی در ایران هستیم.
با نگاهی به سایت اپل متوجه می‌شویم که آیفون ۷ مدل ۳۲ گیگابایتی با قیمت ۶۴۹ دلار (۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان) ارزان‌ترین و آیفون ۷ پلاس جت بلک ۲۵۶ گیگابایتی با قیمت ۹۶۹ دلار (۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان) گران‌ترین مدل این گوشی هستند. مسئله قابل تأمل اینجاست که ارزان‌ترین مدل آیفون ۷ پس از ورود به ایران با اختلاف قیمت دو میلیون تومانی به فروش می‌رسد و در مدل‌های گران‌تر این گوشی مانند آیفون ۷ پلاس و یا حجم‌های بالاتر شاهد تفاوت قیمت بیشتری هم هستیم.
البته هنوز آیفون ۷ پلاس جت بلک که گران‌ترین مدل آیفون است به ایران وارد نشده‌ است و آیفون ۷ جت بلک ۲۵۶ گیگابایتی به عنوان بالاترین مدل موجود در ایران با اختلاف ۹ میلیون تومان نسبت به سایت اپل فروخته می‌شود. این مدل هم اکنون در سایت اپل با قیمت ۸۴۹ دلار (۳ میلیون تومان) عرضه می‌شود در هر حالی که در بازار ایران با قیمت نجومی ۱۱ میلیون و ۸۰۰ تومان به دست مشتری می‌رسد.
 
در جدول زیر قیمت آیفون ۷ در مدل‌های مختلف در سایت اپل را مشاهده می‌کنید:
 

مدلمیزان حافظه (GB)قیمت به دلار
آیفون ۷۳۲۶۴۹
آیفون ۷۱۲۸۷۴۹
آیفون ۷۲۵۶۸۴۹
آیفون ۷ جت بلک۱۲۸۷۴۹
آیفون ۷ جت بلک۲۵۶۸۴۹
آیفون ۷ پلاس۳۲۷۶۹
آیفون ۷ پلاس۱۲۸۸۶۹
آیفون ۷ پلاس۲۵۶۹۶۹
آیفون ۷ پلاس جت بلک۱۲۸۸۶۹
آیفون ۷ پلاس جت بلک۲۵۶۹۶۹

 
قیمت آیفون ۷ موجود در بازار ایران نیز در جدول زیر آورده شده است؛ همان‌طور که مشاهده می‌کنید تمامی مدل‌های آیفون ۷ در بازار ایران موجود نیست و احتمالاً به مرور زمان بازار این محصول نیز مانند آیفون‌های قبلی اشباع خواهد شد.
 

مدلمیزان حافظه (GB)رنگقیمت به تومان
آیفون ۷۳۲   مشکی۴ میلیون و ۳۰۰ هزار
آیفون ۷۱۲۸مشکی۵ میلیون و ۵۰۰ هزار
آیفون ۷۱۲۸طلایی۵ میلیون و ۴۰۰ هزار
آیفون ۷۲۵۶مشکی۶میلیون و ۸۵۰ هزار
آیفون ۷۲۵۶رزگلد۶ میلیون و ۳۰۰ هزار
آیفون ۷ پلاس۱۲۸رزگلد۶ میلیون و ۱۰۰ هزار
آیفون ۷ پلاس جت بلک۲۵۶جت بلک۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار

 
نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که در سایت اپل رنگ گوشی تأثیری در قیمت آن ندارد اما در بازار ایران این موضوع مورد سوءاستفاده قرار گرفته است و شاهد تفاوت قیمت بین رنگ‌های مشکی، نقره‌ای، طلایی و رز گلد هستیم. اقدامی غیر قانونی که تنها در ایران رخ می‌دهد و در بازار جهانی خبری از این اتفاق نیست.
 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا