اخبار

مایکروسافت در کل دوره سال مالی ۲۰۱۶ توانسته ۱۳٫۸ میلیون گوشی ویندوزی لومیا به فروش رساند

فروش تنها ۱٫۲ میلیون گوشی ویندوزی لومیا در آخرین کوارتر مالی سال ۲۰۱۶ به ثبت رسید. هفته گذشته کمپانی مایکروسافت آخرین نتایج مالی خود را منتشر کرد. این نتایج که به آخرین کوارتر (سه ماهه چهارم) سال مالی این کمپانی در ۲۰۱۶ مربوط می‌شود، چند ماه خوب را برای کسب و کار این شرکت رقم زد. انتشار این نتایج در کنار تجارت ابری این کمپانی از رشد مناسب و معقولی برخوردار بود؛ اما از سویی دیگر این کوارتر برای بخش تلفن‌های همراه غول ردموند چندان رضایت بخش نبوده است. درآمد این بخش از Microsoft با یک کاهش ۷۱ درصدی سالانه مواجه شده است.

اگرچه مایکروسافت بلافاصله حجم فروش گوشی‌های همراه خود را برای چهارمین کوارتر مالی سال ۲۰۱۶ منتشر کرد. در پایان سال مالی ۲۰۱۵ فرم ۸-K که به SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا) تسلیم شد، به تفکیک تعداد فروش گوشی‌های همراه این کمپانی را بیان کرده بود؛ اما در فرم تسلیمی ۸-K برای سال مالی ۲۰۱۶ چنین جزئیاتی در آن نیامده و فاقد اطلاعات کامل است.

فرم ۸-K یک فرم بسیار گسترده و جامع بوده که به سرمایه‌گذاران در ایالات متحده برای سرمایه‌گذاری در بورس و خرید اوراق بهادر از کمپانی‌های مختلف، جزئیات کاملی را بازگو می‌کند. فرم ۸-K یکی از رایج‌ترین انواع فرم‌ها در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) است.

در حال حاضر این کمپانی فرم ۱۰-K را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارائه داده که در آن اطلاعات مورد نیاز برای تعداد فروش گوشی‌های همراه این کمپانی در سه ماهه گذشته بیان شده است. این سند نشان می‌دهد که مایکروسافت در طول سال مالی ۲۰۱۶ توانسته ۱۳٫۸ میلیون گوشی ویندوزی لومیا را به فروش برساند. ما همچنین می‌دانیم که چه تعداد گوشی هوشمند این کمپانی در سه کوارتر اول سال مالی ۲۰۱۶ به فروش رفته است.

بر اساس آمار منتشر شده، در کوارتر اول امسال، ۵٫۸ میلیون دستگاه، در دومین کوارتر ۴٫۵ میلیون دستگاه و در کوارتر سوم امسال ۲٫۳ میلیون گوشی هوشمند فروخته شده است.

و با توجه به اسناد منتشر شده مشخص است که غول ردموند در آخرین کوارتر سال ۲۰۱۶ تنها ۱٫۲ میلیون گوشی ویندوزی لومیا را به فروش رسانده، آماری که در مقایسه با کوارتر قبلی تقریبا یک کاهش ۵۰ درصدی فروش را به نمایش گذاشته است. مطمئنا این آمار برای مایکروسافت چندان جالب توجه نخواهد بود.

مجموع فروش گوشی‌های ویندوزی برای این سه ماهه – که شاما همه شرکای سخت‌افزاری مایکروسافت می‌شود – بعید است که خیلی بالاتر از این مقدار باشد. در سومین کوارتر سال مالی ۲۰۱۶ مایکروسافت، داده‌های به‌دست آمده از شرکت Gartner نشان داد که تنها ۱۰۰,۰۰۰ گوشی ویندوز فون غیر لومیا فروخته شده است. این تعداد حاکی از آن است که در سه ماهه قبلی تنها ۴ درصد از ۲٫۳ میلیون گوشی ویندوز فون که در طول این سه‌ماهه به فروش رفته از شرکای مایکروسافت به‌دست آمده است. بر اساس همین آمار می‌توان پیش بینی کرد که در این سه ماهه نیز وضعیت تقریبا به همان منوال سابق بوده است.

علاوه بر ۱۳٫۸ میلیون گوشی ویندوزی لومیا که در طول سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ فروخته شده، ۷۵٫۵ میلیون دستگاه فیچر فون (گوشی‌های غیر هوشمند) نیز فروخته شده است. این رقم در مقایسه با فروش ۳۶٫۸ میلیون گوشی لومیا و ۱۲۶٫۸ میلیون گوشی فیچر فون که در طول دوره سال مالی گذشته به‌دست آمده است، چنگی به دل نمی‌زند.

مایکروسافت اعلام کرده است که از ماه آوریل تجارت گوشی‌های فیچر فون خود را به کمپانی فاکسان (Foxconn) به قیمت ۳۵۰ میلیون دلار واگذار کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

این مطلب را هم ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا