اخبار تکنولوژی

مک بوک پرو ۲۰۲۳ اس اس دی ضعیف‌تری نسبت به نسل قبل دارد

در هفته‌ اخیر بود که شرکت اپل مک بوک پرو ۲۰۲۳ را با چیپست بروزرسانی شده، معرفی کرد. حال مشخص شده این لپ تاپ از اس اس دی ضعیف‌تری نسبت به نسل قبل برخوردار است.

وب سایت ۹to5Mac گزارش داد که نسخه ۱۴ اینچی مک بوک پرو ۲۰۲۳ با حافظه اس اس دی ۵۱۲ گیگابایتی، در تست BlackMagic سرعت خواندن ۲۹۷۰ مگابایت برثانیه‌ای و سرعت نوشته ۳۱۵۰ مگابایت برثانیه‌ای داشته باشد.

این عملکرد در مقایسه با سرعت خواندن ۴۹۰۰ مگابایت برثانیه‌ای و سرعت نوشته ۳۹۵۰ مگابایت برثانیه‌ای مک بوک پرو ۲۰۲۱ چهارده اینچی کندتر است. بنابراین نسل جدید در سرعت خواندن ۳۹ درصد و در سرعت نوشتن ۲۰ درصد کندتر از نسل پیشین به حساب می‌آید.

مک بوک پرو ۲۰۲۳ با سرعت حافظه کمتر

گفته شده علت این امر نوع چیپ حافظه‌ای است که به کار گرفته شد. ۹to5Mac گزارش داده که حافظه ۵۱۲ گیگابایتی SSD مک بوک پرو نسل پیشین دارای چهار چیپ حافظه NAND با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت است، اما در SSD مدل جدید دو چیپ NAND با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایتی مورد استفاده قرار گرفت. بنابراین تعداد کمتر این چیپ‌ها منجر به سرعت پایین‌تر خواندن و نوشتن شد.

نخستین بار نیست چنین حرکتی از سوی اپل شاهد هستیم. پیش از این نیز دو مدل لپ تاپ مک بوک ایر با چیپ M2 و مک بوک ۱۳ اینچی با چیپ M1 حافظه کندتری نسبت به نسل قبل داشتند. مدل‌ ۱۳ اینچی گزینه اقتصادی بوده و عجیب نیست حافظه کندی داشته باشد اما مک بوک پرو ۱۴ اینچی نسل جدید گزینه‌ای نیست که بتوان از کنار سرعت کند حافظه آن گذشت. لپ تاپی که هزینه ۲۰۰۰ دلاری برای مشتریان به دنبال دارد.

برای کسب جزئیات بیشتر پیرامون نسل جدید مک بوک پرو به وب سایت شرکت اپل مراجعه کنید.


مواردی که می‌توانید مطالعه کنید:

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا