اخبار

گزارش فصل بهار کافه بازار منتشر شد

کافه بازار همانند رسم همیشگی، گزارشی از سرویس خود ارائه کرده که در آن اطلاعات مربوط به فصل بهار سال ۱۳۹۷ قرار گرفته است. در این مقاله از موبایلستان قصد داریم نگاهی به این آمار‌ها و اطلاعات بیاندازیم. همراه ما باشید.

روزگاری گوگل پلی برای کاربران ایرانی تحریم بود. تحریمی که پر و بال بسیاری به فروشگاه‌های نرم افزاری داخلی داد و این سرویس‌ها توانستند با استفاده از فرصت موجود، خیل عظیمی از کاربران را به سمت خود جذب کنند. کافه بازار یا همان اپلیکیشن بازار یکی از این سرویس‌ها بود که در حال حاضر برترین فروشگاه نرم افزاری آنلاین اندروید به حساب می‌آید و روزانه کاربران بسیار زیادی را میزبانی می‌کند.

مطالب مرتبط:

با وجود اینکه حدود دو سال پیش تحریم‌های گوگل پلی برای کاربران ایرانی از بین رفت، برخی پیش بینی‌ها حاکی از این بودند که کافه بازار با مشکل مواجه خواهد شد و اغلب کاربران به سراغ گوگل پلی خواهند رفت. گذشت زمان نشان داد که بازار توانسته بود اعتماد و توجه کاربران را جلب کند. از سوی دیگر توسعه دهندگان نیز با وجود تمام مشکلاتی که با این سرویس داشتند، به آن عادت کرده بودند. نتیجه این اتفاقات عدم مهاجرت بسیاری از کاربران از کافه بازار به گوگل پلی شد.

بازار در بازه‌های زمانی مشخصی یک گزارش از کلیت اتفاقات مدتی که گذشته ارائه می‌کند. در حال حاضر نیز گزارش سه ماهه نخست سال ۱۳۹۷ یا همان بهار ۹۷ از سوی این سرویس منتشر شده است. در این گزارش‌ها اطلاعات مختصر اما مفیدی در خصوص میزان کاربران، محبوب‌ترین طبقه‌بندی‌ها، ساعات پر فروش و موارد این چنینی ذکر می‌شوند. اگر از طرفداران دنیای تکنولوژی باشید، حتما گزارش‌های سه ماهه شرکت‌های مطرح خارجی را تاکنون برای یک بار هم که شده مطالعه کرده‌اید. شرکت‌های بزرگی نظیر سامسونگ، گوگل و بسیاری دیگر هر سه ماه یک بار گزارش مالی خود را ارائه می‌کنند. این اقدام کافه بازار نیز تقریبا مشابه آن‌ها است با این تفاوت که هیچ اطلاعاتی در خصوص گردش مالی شرکت ذکر نمی‌شود.

شاید در ذهن خود بپرسید که گزارش سه ماهه کافه بازار، چه اهمیتی برای سایرین دارد؟ در واقع این گزارش‌ها باعث می‌شوند که کاربران شناخت بیشتری نسبت به سرویسی که در حال استفاده از آن هستند به دست آوردند. از سوی دیگر توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های اندروید می‌توانند اطلاعاتی راجب علایق کاربران به دست آورند. همچنین پی بردن به اینکه اغلب کاربران از چه محصولی استفاده می‌کنند، باعث می‌شود که توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های خود را برای برخی دستگاه‌ها بیشتر از سایرین بهینه کنند و در نتیجه مقبولیت بیشتری به دست می‌آورند. تحلیل گران و سایر کسب و کار‌ها نیز می‌توانند از این گزارش‌ها برای برنامه ریزی‌های تبلیغاتی و موارد مشابه استفاده کنند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا نگاهی به گزارش فصل بهار ۹۷ توسعه دهندگان کافه بازار بیاندازیم.

گزارش فصلی کافه بازار

بر اساس گزارش کافه بازار، برنامه‌های آنی در خرداد ماه ۱۳۹۷ بیش از ۷ میلیون بار اجرا شده‌اند. برنامه آنی یا Instant App به نوعی از اپلیکیشن‌ها گفته می‌شود که نیاز به نصب شدن روی تلفن هوشمند ندارند و هیچ فضایی از دستگاه را نیز اشغال نمی‌کنند. کاربر در صورت نیاز به استفاده از برنامه مورد نظر، می‌تواند به سادگی و بدون نیاز به نصب آن را اجرا کند. کافه بازار از حدود یک سال پیش این قابلیت را در اختیار کاربران خود قرار داده و توسعه دهندگان می‌توانند یک نسخه آنی از برنامه‌های خود را منتشر کنند. بر اساس گزارش بازار، به نظر می‌رسد که استقبال کاربران از این قابلیت در حال افزایش است.

گزارش فصلی کافه بازار

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بیش از ۸۰ درصد کاربران کافه بازار از تلفن‌های هوشمند سامسونگ و هواوی استفاده می‌کنند. این یک رقم واقعا بزرگ است. در دنیایی که شرکت‌های مطرح بسیار زیادی در حال تولید تلفن هوشمند هستند، دو شرکت که یکی در کره جنوبی و دیگری در چین مستقر است، توانسته‌اند ۸۰ درصد بازار را به خود اختصاص دهند. در این بین نیز گلکسی J7 بیشترین سهم بازار را بر اساس اعلام کافه بازار به خود اختصاص داده است. با این اوصاف توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های اندرویدی باید توجه ویژه‌ای به دستگاه‌های سامسونگ و هواوی داشته باشند.

گزارش فصلی کافه بازار

کافه بازار اعلام کرده است که در بهار ۹۷ اوج زمان خرید برنامه‌ها در ساعت ۱۱ صبح بوده است. این در حالی است که کاربران اغلب در ساعت ۱۲ شب اقدام به خرید بازی می‌کنند. نکته‌ای عجیب اما جالب در این بین برای توسعه دهندگان و کسب و کار‌ها وجود دارد. بهتر است که توسعه دهندگان، پلن‌های تبلیغاتی برنامه‌های خود را به گونه‌ای بچینند که بیشتر ساعات صبح را پوشش دهد. از سوی دیگر بهتر است تبلیغات مربوط به بازی‌ها نیز در شب هنگام با حجم بیشتری صورت گیرد.

در طول ماه‌های گذشته محبوب‌ترین پیام رسان در ایران با نام تلگرام فیلتر شد. بسیار قابل پیش‌بینی بود که کاربران در شرایط این چنینی به سراغ اپلیکیشن‌های جایگزین یا حتی نسخه‌های دیگر تلگرام بروند. چنین موضوعی را در گزارش کافه بازار نیز می‌توان مشاهده کرد. کافه بازار مدعی شده که در فصل بهار بیشترین رشد تعداد کاربران در دسته پیام رسان‌ها بوده و این بخش رشد ۵۴.۶ درصدی را تجربه کرده است.

به نظر می‌رسد که توسعه دهندگان در بهار سال جاری علاقه زیادی به اپلیکیشن‌های آب و هوا داشته‌اند. زیرا آمار‌های منتشر شده از سوی کافه بازار نشان می‌دهد که تعداد انتشار اپلیکیشن‌های آب و هوا در بهار ۹۷ حدود ۳۸.۵ درصد افزایش یافته است.

گزارش فصلی کافه بازار

کافه بازار پر طرفدار‌ترین تلفن‌های هوشمند اندرویدی را به ترتیب گلکسی J7، گلکسی J5، گلکسی J1، گلکسی A5، گلکسی J2، گلکسی A7، گلکسی A3، هواوی P8 و آنر 5X اعلام کرده است. با نگاهی به این لیست متوجه می‌شویم که با وجود تب و تاب تلفن‌های هوشمند پرچم‌دار و بالارده در بازار، این محصولات میان‌رده هستند که بیشتر به دل کاربران می‌نشینند. اگر توجه کنید در این لیست هیچ نامی از تلفن‌های هوشمند پرچم‌دار وجود ندارد.

بر اساس آمار کافه بازار، پنج صبح کمترین تعداد از کاربران از این سرویس استفاده می‌کنند و ساعت ۱۱ صبح نیز کافه بازار بیشترین تعداد کاربر را میزبانی می‌کند. با این اوصاف ساعت‌های ۹ صبح تا ۴ عصر زمان مناسبی برای کمپین‌های تبلیغاتی به حساب می‌آید.

در گزارش فصل بهار توسعه دهندگان بازار اطلاعات مختلف و زیادی ارائه شده که ما در این مقاله به ذکر برخی از آن‌ها بسنده کردیم. شما می‌توانید از طریق لینک زیر نسبت به دانلود و مطالعه نسخه کامل گزارش اقدام کنید:

لینک فایل کامل گزارش فصل بهار کافه بازار

همان‌طور که در این مقاله از موبایلستان مطالعه کردید، با برخی اطلاعات آماری کافه بازار در طول سه ماهه نخست سال جاری آشنا شدیم. نظر شما در خصوص کافه بازار چیست و اگر از آن به جای گوگل پلی استفاده می‌کنید، دلیل شما برای این کار چیست؟ با ما و کاربران موبایلستان از طریق بخش دیدگاه‌ها در ارتباط باشید.


بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا