بررسی‌ تخصصی

مقایسه دوربین تلفن‌های هوشمند پرچم‌دار در شرایط نوری ضعیف!

مقایسه تخصصی دوربین گوشی‌های سامسونگ گلکسی نوت 10 پلاس و هواوی پی 30 پرو و پیکسل 3 و آیفون ایکس اس مکس. همراه موبایلستان باشید به مطالعه این مقایسه تخصصی بپردازید.

مطالب مرتبط:

در مسابقه دوربین گوشی‌های هوشمند رقیب جدیدی وجود دارد: سامسونگ گلکسی نوت 10 پلاس اولین گوشی پرچم‌دار سامسونگ است که همراه با Night Mode عرضه شده در برنامه دوربین است و برخی از پیشرفت‌ها را نسبت به سامسونگ گلکسی اس 10 پلاس برای تجربه بهتر دوربین ارائه می‌دهد. اما چگونه می‌توان این‌ها را در چالش برانگیزترین شرایط برای هر دوربین گوشی هوشمند با یکدیگر مقایسه کرد؟ در شرایط نوری ضعیف! برای درک توانایی دوربین گوشی هوشمند  Galaxy Note 10 plus در نور کم  ما آن‌ها را مستقیماً با دوربین تلفن‌های موجود مقایسه می‌کنیم. گوشی‌های هوشمند موجود در این رقابت در کنار نماینده سامسونگ: Google Pixel 3 ، Huawei P30 Pro و تلفن محبوب iPhone XS Max.

جالب است که به غیر از گوشی قدیمی آیفون، تمام تلفن‌های موجود در این مقایسه فقط یک حالت جداگانه حالت شب (Night) را در نظر گرفته‌اند. بعلاوه برخی از تلفن‌ها از فناوری جدید استفاده می‌کنند تا نور بیشتری را از یک عکس تقریباً سیاه و سفید بکشند. تمام این تفاوت‌ها را با هم مقایسه کنید و بدانید که کدام گوشی هوشمند بهترین کارایی را از نظر دوربین در حالت شب دارد.

عکس 1: تاریکی مطلق

گلکسی نوت 10 پلاس جدید ممکن است دارای ویژگی‌ها بسیار متفاوت و گزینه‌های فانتزی باشد. اما ما می‌خواستیم این مقایسه را فقط با استفاده از تنظیمات خودکار با استفاده از حالت پیش فرض عکس شروع کنیم و مکانی را انتخاب کردیم که به طور معمول حتی تصور نمی‌کنیم از آن عکس بگیرید، گوشه‌ای سیاه و سفید از خیابان. این احتمالاً چالش برانگیزترین سناریو برای هر دوربینی است. محیطی کاملا تاریک که دیدن اشیا در آن حتی با چشم سخت بود. جالب اینجاست که تلفن هوشمند Huawei P30 Pro توانست از این محیط سیاه و تاریک عکسی فوق‌العاده به ما نشان دهد. و به وضوح مشخص است که بهترین عکس از عکس‌برداری در محیط تاریک مطلق به گوشی هواوی پی 30 پرو است.

تمام تلفن‌های دیگر سایه‌های مختلف تاریکی را عکس‌برداری می‌کردند (دقیقاً شبیه آنچه که چشمان ما می‌دیدند). این یک آزمایش بسیار جالب بود. ما باید یک بار دیگر بگوییم که ما حتی تصور نمی‌کنیم در چنین محیط تاریکی عکس بگیرید. بنابراین برای ما غیر قابل باور بود که گوشی هواوی پی 30 پرو در محیطی تاریک عکسی با وضوح بالا به نمایش بگذارد.

عکس 2: حالت خودکار در شب

 • عکس‌برداری با گوشی سامسونگ گلکسی نوت 10 پلاس
 • عکس‌براری با گوشی هواوی پی 30 پرو
 • عکس‌برداری با گوشی گوگل پیکسل 3
 • عکس‌برداری با گوشی آیفون ایکس اس ماکس

در مرحله بعد، زمان آن بود که حالت شب را امتحان کنیم و ببینیم در تلفن‌های مختلف چه نتیجه‌ای کسب می‌کنیم.

موضوعی که باید در مورد گوشی سامسونگ گلکسی نوت 10 پلاس بدانید این است که استفاده از حالت Night روی آن یک تمرین صبر و تحمل است زیرا یک شات تنها برای گرفتن عکس مدت زمان زیادی طول می‌کشد. در مقایسه، Nightsight on Pixel برای پردازش یک شات فقط یک ثانیه طول می‌کشد ، در حالی که در گلکسی نوت 10 پلاس و در هواوی پی 30 پرو این موضوع زمان زیادی را می‌گیرد. گوشی آیفون فاقد حالت Night است. بنابراین نمی‌توانیم از دوربین گوشی آیفون در این رقابت قضاوت کنیم. در تمام تلفن‌ها حالت شب تصویری با نور و رنگ بیشتر را به تصویر می‌کشد که به نظر می‌رسد بهتر است. اما در عین حال این پیشرفت با هزینه جزییاتی به دست می‌آید که به طور مصنوعی بیش از حد شفاف شده و کاملاً خوشایند نیست. سخت است بگوییم کدام تلفن بهترین تصویر را در این حالت به دست می‌آورد، اما نکته قابل توجه این است که رنگ‌های هواوی بسیار سردتر از سایرین به نظر می‌رسند.

عکس 3: چراغ‌های نئون

این یک عکس جالب بود زیرا چراغ‌های نئون به یک شات شب شخصیت بی نظیری می‌بخشند. ما از نحوه برخورد هواوی پی 30 پرو با علائم نئون غافلگیر شدیم. در اصل این گوشی نتوانست رنگ قرمز مایل به قرمز چراغ نئون را به درستی نشان دهد و وضوح کمتری نسبت به بقیه داشت. بهترین تصویر در اینجا عکس گرفته شده با گوشی گوگل پیکسل 3 است. بهترین محدوده پویا، رنگهای عمیق، جزئیات بسیار خوب و بسیار عالی دارد. گوشی‌های گلکسی نوت 10 پلاس و آیفون عکس های بسیار شبیه به هم گرفته‌اند، فقط وضوح کمتری نسبت به گوشی گوگل پیکسل 3 دارند.

عکس 4: ساحل مهتابی

 • عکس‌برداری با گوشی سامسونگ گلکسی نوت 10 پلاس

 • تصویر برداری با گوشی هواوی پی 30 پرو

 • تصویر برداری با گوشی گوگل پیکسل 3

 • تصویر برداری با وشی آیفون ایکس اس ماکس

ساحل مهتابی آن شب کاملاً دیدنی بود و ما هیجان زده بودیم که با این تلفن‌های هوشمند می‌توانستیم از چنین صحنه‌ای عکس‌برداری کنیم. که احتمالاً مانند یک آشفتگی مبهم چند سال پیش بر روی عکس به نظر می‌رسید. ما احساس می‌کنیم که استفاده از Night Mode باعث شده است تا این تصویر کمی بهتر شود، اما همچنین نشان داد که چگونه Night Mode می‌تواند کمی شبیه به overkill باشد. به خصوص در تصویر‌های گرفته شده با گوشی‌های گلکسی نوت و گوگل پیکسل در اینجا رنگ‌ها کاملاً کارتونی و بیش از حد اغراق آمیز به نظر می‌رسند. همچنین می‌خواهیم بگوییم که دوربین گوشی آیفون در این عکس کمترین میزان جزئیات و نور را ثبت کرده است و به کاملا مشخص است که کمترین وضوح و کیفیت عکس را دارد. پس ما گوشی‌های هوشمند سامسونگ گلکسی نوت 10 پلاس و گوگل پیکسل 3 را به عنوان برنده انتخاب می‌کنیم. در حالی که به نظر می‌رسد عکس گرفته با دوربین گوشی هواوی پی 30 پرو متعادل ترین عکس را گرفته است.

عکس 5: در جاده

 • عکس‌برداری با گوشی سامسونگ گلکسی نوت 10 پلاس

 • عکس‌برداری با گوشی هواوی پی 30 پرو

 • عکس‌برداری با گوشی گوگل پیکسل 3

 • عکس‌برداری با گوشی آیفون ایکس اس ماکس

حالت شب در این صحنه آخر سهم خوبی در تصویر ایجاد کرده است و باید تشخیص دهیم که گلکسی نوت 10 پلاس در این حالت قادر است عکسی بسیار زیبا و با رنگ های دلپذیر را ثبت کند. در هواوی پی 30 پرو رنگ‌ها بسیار غول پیکر و سرد به نظر می‌رسد، به اندازه‌ای که باعث کاهش جذابیت عکس می‌شوند.وضوح پیکسل در حالت افراطی دیگری قرار دارد. رنگ‌های آن بسیار اشباع شده و کارتونی به نظر می رسند. سرانجام عکس گرفته شده با آیفون در تمام تصاویر از جمله این یکی تیره‌تر از بقیه به نظر می‌رسد. ما آرزو می‌‌کنیم اپل راهی پیدا کند تا نور بیشتری را به خود ببخشد تا تصاویر شب را جذاب‌تر کند. برای همه موارد دیگر، آیفون از جزئیات زیادی برخوردار است. اما فقط قادر به ضبط نور کافی در شب نیست.

نتیجه‌گیری

حال با بررسی تک‌تک این تلفن‌های هوشمند و مقایسه عملکرد دوربین آن‌ها در شرایط مختلف، وقت آن رسیده که این محصولات را دوباره و با نگاهی کلی با یکدیگر مقایسه کنیم. بدون شک برنده اصلی این رقابت نمایندگی کمپانی سامسونگ با نام گلکسی نوت ۱۰ بود که صدر نشین این لیست است و توانسته امتیازات بالاتری نسبت به رقبای خود به دست آورد. اما باید توجه داشت که دو محصول دیگر با نام‌های هواوی P30 پرو و گوگل پیکسل 3 نیز در فاصله بسیار کمی با این محصول قرار دارند و هر دو با امتیاز ۳۵ تنها دو امتیاز از پرچم‌دار سامسونگ عقب‌تر هستند. اما جالب است که نماینده پر ادعای اپل با نام آیفون XS Max فاصله بسیاری با سایر محصولات دارد و با نمره ۲۵ خود در واقع عملکرد بسیار ضعیفی را به خصوص در شرایط نوری ضعیف از خود نشان داده است.

Galaxy Note 10 به لطف دوربین‌های قدرتمندش عملکرد بسیار خوبی را از خود در زمینه عکاسی نشان می‌دهد که از این جمله می‌توان به بالانس نوری عالی (حتی در شرایط نوری ضعیف) رنگ‌های خوب و واقعی، حالت عکاسی در شب و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد. البته این محصول نیز بدون ایراد نیست. زیرا پردازش تصاویری که در حالت عکس برداری شب گرفته می‌شوند بسیار طول می‌کشد و برای افرادی که تصاویر مختلف و زیادی را در شب می‌گیرند، این موضوع می‌تواند آزار دهنده باشد.

Huawei P30 Pro با وجود اینکه رتبه دوم را در این رقابت به دست آورد، اما بدون شک در برخی زمینه‌ها بی‌همتا بود. مثال ساده این ادعا، اولین آزمایش این مقاله است که دستگاه توانست در مکانی تاریک بدون استفاده از حالت عکاسی شب تصویر بسیار خوبی را ثبت کند. فرقی نمی‌کند در چه شرایط نوری باشید. تنها کافی است که دوربین هواوی پی 30 پرو را اجرا کنید و دکمه شاتر را فشار دهید. این دستگاه تصویری را ثبت خواهد کرد که در برابر هر محصول دیگری پادشاهی می‌کند. البته بدون شک کاربران عادی تنها در چند درصد از موارد در مکان‌های تاریک عکاسی می‌کنند، اما خب هر چه باشد این تصاویر نیز باید عالی ثبت شوند و دستگاه مذکور می‌تواند سربلندتان کند. حتی بین افرادی که پز سیب گاز خورده موبایل‌شان را می‌دهند اما تصویری نامناسب ثبت کرده‌اند!

Google Pixel 3 توانست رتبه سوم این رقابت را از آن خود کند. البته باید توجه داشت که نمره این محصول با نماینده هواوی یکی بود. پیکسل جدید گوگل نیز همانند محصولاتی که در بالا ذکر شد عملکرد بسیار خوبی در شرایط نوری ضعیف دارد و می‌تواند تصاویری با کیفیت و جزییات مناسب ثبت کند. اما خب به نظر می‌رسد که گوگل همچنان می‌تواند در این بخش بهتر عمل کند و نتایج عالی‌تر را در هر رقابتی به رخ رقبای قدرتمندش بکشد. از جمله بخش‌هایی که انتاظ رداریم گوگل در محصولات آینده خود بهبود دهد، موضوع عدم اشباع رنگ تصاویر است. این اشباع نامناسب رنگ باعث می‌شود که تصاویر در شب تاحدودی کارتونی دیده شوند. اما در سایر زمینه‌ها این دستگاه عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان داد و البته قابلیت Nightscape یک ویژگی بسیار خوب بود و نسبت به سایر دستگاه‌ها بسیار سریع عمل می‌کرد.

Apple iPhone XS Max محصولی است که شاید به جرپت بتوان گفت شایسته رتبه آخر در این رقابت بود. اپل با تمام سوت و کرنایی که سر می‌دهد، محصول جدیدش را بدون قابلیت‌های جمع آوری نور در محیط‌های تاریک ارایه داده و حتی حالتی نظیر Night Mode را نیز در دستگاهش قرار نداده است. امیدواریم که در محصولات آینده این کمپانی موارد فوق مورد توجه جدی اپل قرار گیرند.

با نگاهی به قیمت این محصول متوجه می‌شویم که نماینده سامسونگ بهایی در حدود 1199 دلار دارد و نماینده هواوی 773 دلار قیمت خورده است. از سوی دیگر اپل قیمتی 1099 دلاری را برای محصولش انتخاب کرده است. بررسی این قیمت‌ها نتایج جالبی را در اختیارمان قرار می‌دهند. هواوی پی 30 پرو با بهایی 773 دلاری که 426 دلار از نماینده سامسونگ و 326 دلار از نماینده اپل ارزان‌تر است، در مقام دوم این لیست قرار گرفته و دوربین محصول تنها ۲ امتیار با رتبه اول رقابت فاصله دارد. از سوی دیگر نماینده اپل با بهایی چهار رقمی خود رتبه آخر این لیست را به خود اختصاص داده است.

مقوله دوربین در دنیای فعلی تلفن‌های هوشمند یکی از فاکتور‌های اصلی به حساب می‌آید و کمپانی‌ها در تلاشند تا محصولاتشان را با دوربین عالی روانه بازار کنند. از این روز هر روز بر تعداد سنسور‌های دوربین در بخش پشتی تلفن‌های هوشمند افزوده می‌شود و قابلیت‌های جدیدی را در این خصوص شاهد هستیم. همان‌طور که در این مقاله از موبایلستان نیز مطالعه کردید، چهار پرچم‌دار حاظر در این رقابت توانستند عملکرد‌های خوبی را از خود نشان دهند و واقعا چنین تصاویری تا چند سال پیش از یک تلفن هوشمند انتظار نمی‌رفت و اغلب کاربران برای ثبت این گونه عکس‌ها مجبور به استافده از دوربین‌های DSLR بودند. نظر شما در خصوص عملکرد دوربین این محصولات در شرایط نوری ضعیف چیست و شما کدام یک را برنده و بازنده رقابت می‌دانید؟ برای اشتراک گذاری نظراتتان با ما و سایر کاربران موبایلستان از طریق بخش دیدگاه‌ها اقدام کنید.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

این مطلب را هم ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا