بررسی‌ تخصصی

جنگ تلفن‌های همراه: Honor 7X در برابر گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷

جنگ تلفن‌های همراه: honor 7X در برابر گلکسی A7 مدل 2017

در این مقاله قصد داریم تا دو تلفن همراه متفاوت را باهم مقایسه کنیم. دو محصولی که ادعای پرچم‌داری ندارند ولی قابلیت‌هایی بسیار خوب را به کاربران خود ارائه می‌کنند. در ادامه این دو رقیب دنیای تلفن‌های همراه هوشمند را در مقابل یکدیگر قرار داده و ببینیم که کدام محصول می‌تواند در آزمایشگاه موبایلستان عملکرد بهتری را از خود به نمایش بگذارد.

در این مقاله این تلفن‌های همراه هوشمند در ۱۰ بخش مختلف باهم مقایسه خواهند شد تا درنهایت ببینیم که مبارزه honor 7X در برابر گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ با برتری کدام دستگاه به پایان خواهد رسید. با این حساب بدون هیچ‌گونه مقدمه‌چینی بیشتر به سراغ شروع کار خود رفته و مقایسه رسمی این دو مدل را آغاز می‌کنیم.

 

طراحی ظاهری

ازنظر طراحی ظاهری هر دو مدل جذابیت ظاهری بالایی دارند. هر دو محصول استاندارد طراحی شرکت سازنده خود را فریاد می‌زنند و طراحی ظاهری هر دو مدل برای هواداران برندهای یادشده بسیار خوب است. به‌صورت کلی باید گفت که طراحی ظاهری honor 7X جوان‌پسندتر و هیجان‌انگیزتر است ولی گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ اندکی اداری‌تر و رسمی‌تر به نظر می‌رسد. مقایسه ابعادی این دو محصول به علت اندازه متفاوت نمایشگرهای آن‌ها چندان امر معقولی نیست ولی تنها نگاهی آماری به این موضوع خواهیم داشت. گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ علیرغم اینکه ابعاد کوچک‌تری بر روی نمایشگر خود دارد، ازنظر ضخامت، یک میلیمتر ضخیم‌تر از رقیبش است ولی ازنظر طول و عرض honor 7X به‌صورت بدیهی بزرگ‌تر است.

محصول سامسونگ با ابعاد ۱۵۶٫۸ در ۷۷٫۶ سانتی‌متری خود تا حدی بزرگ‌تر از honor 7X است که ۱۵۶٫۵ در ۷۵٫۳ میلیمتر اندازه دارد با این تفاسیر کاملا واضح است چرا محصول Honor اندکی ظریف‌تر به نظر می‌رسد. کناره‌های دو دستگاه شباهت زیادی به هم دارد و مجموع طراحی این دو مدل، هیچ‌چیز جدید و انقلابی‌ای را در خود جای نداده است. با تمامی این تفاسیر وقتی‌که می‌خواهیم نتیجه عملکرد طراحی را در نظر بگیریم، امتیاز برتر به honor 7X داده می‌شود و برنده این بخش از رقابت honor 7X در برابر گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ ازنظر موبایلستان تلفن همراه honor 7X است.

نتیجه کلی: honor 7X: 1 – گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷: ۰

 

نمایشگر

وقتی‌که بحث نمایشگر به میان می‌آید، سامسونگ یک غول بسیار بزرگ است و کمتر شرکتی درزمینهٔ تولید نمایشگر با آن‌ها رقابت دارد. این شرکت حتی تامین کننده نمایشگر بهترین محصول تاریخ اپل یعنی آیفون ۱۰ بوده است. با این وجود هر دو مدل honor 7X و گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ از نمایشگرهای خوبی بهره می‌برند.

با تمامی این تفاسیر، نتیجه رقابت در این بخش چندان پیچیده نیست زیرا گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ از یک پنل AMOLED بهره می‌برد درحالی‌که honor 7X یک پنل ساده‌تر از نوع ال‌سی‌دی را در اختیار دارد. هنگامی‌که به رزولوشن تصویر نگاه می‌کنیم هم باز می‌توان کیفیت محصول سامسونگ را بالاتر دانست. با این وجود وقتی‌که این دو محصول را ازنظر بصری در کنار یکدیگر مقایسه می‌کنیم، کیفیت صفحه‌نمایش محصول Honor به‌هیچ‌عنوان سطح پایین به نظر نمی‌آید.

هر دو مدل کیفیت تصویری بسیار بالا داشته و ازنظر رنگ‌بندی و نور به‌خوبی عمل می‌کنند. با این وجود برتری اندکی در محصول سامسونگ وجود دارد که دلیل آن استفاده از فناوری جدیدتر و البته گران‌تر در بخش نمایشگراست. از سوی دیگر محصول سامسونگ ضریب ۱۶ به ۹ را دارد و در میان نمایشگرهای نسل جدید طبقه‌بندی نمی‌شود در مقابل honor 7X با ضریب تقسیم تصویر ۱۸ به ۹، نشان می‌دهد در این زمینه از رقیب خود سرتر به نظر می‌رسد.

وقتی‌که کیفیت را از بعد شفافیت و عملکرد صفحه‌نمایش در زیر نور طبیعی و مستقیم در نظر می‌گیریم، هر دو محصول این رقابت عملکردی نزدیک و یکسان داشته و کیفیت مطلوبی در این بخش‌دارند. با این تفاسیر باید گفت که برنده این بخش از رقابت honor 7X در برابر گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ ازنظر موبایلستان تلفن همراه گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ است.

نتیجه کلی: honor 7X: 1 – گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷: ۱

جنگ تلفن‌های همراه: honor 7X در برابر گلکسی A7 مدل 2017

توان پردازشی

توان پردازشی یکی از مهم‌ترین بخش‌های این مقایسه است. هر دو مدل از پردازنده‌های خانگی ساخته شده توسط شرکت سازنده استفاده می‌کنند. در یک سو گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ از تراشه‌های اگزینوس ۷۸۸۰ بهره برده و در سوی دیگر هم honor 7X از تراشه کایرین ۶۵۹ استفاده می‌کند. هر دو مدل در رده خود از بهترین‌های بازار مصرف هستند ولی برتری اندکی از آن محصول سامسونگ است.

هر دو پردازنده یادشده از نوع ۸ هسته‌ای بوده و عملکردی نزدیک دارند. کلاک پردازنده honor 7X در ۴ هسته برابر با ۲٫۳۶ گیگاهرتز بوده و ۴ هسته دیگر کلاکی ۱٫۷ گیگاهرتزی دارند. از سوی دیگر تراشه اگزینوس محصول سامسونگ از هشت هسته ۱٫۹ گیگاهرتزی بهره می‌برد. همچنین هر دو پردازنده به فناوری‌هایی مانند امکان ارتباط به شبکه همراه LTE مجهز هستند.

میزان رم موجود بر روی دو دستگاه هم برابر است. البته honor 7X از یک مدل با رم ۴ گیگابایتی هم بهره می‌برد ولی هر دو رقیب، رم ۳ گیگابایتی را به‌عنوان حافظه پردازشی خود معرفی کرده‌اند. درمجموع می‌توان بر اساس نتایج بنچ‌مارک‌ها اعلام کرد که پردازنده به‌کاررفته بر روی محصول honor، اندکی قوی‌تر است. برنده این بخش، honor 7X است.

نتیجه کلی: honor 7X: 2 – گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷: ۱

 

حافظه و امکانات ذخیره‌سازی

حافظه داخلی به‌کاررفته در honor 7X، در دو رده ۳۲ و ۶۴ گیگابایتی تعریف‌شده است ولی گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ تنها حافظه داخلی ۳۲ گیگابایتی در اختیار کاربر خود قرار می‌دهد. همچنین هر دو دستگاه امکان استفاده از کارت‌های حافظه تا سقف ۲۵۶ گیگابایت را به کاربران خود می‌دهند و به همین دلیل هم نمی‌توان در این مورد هیچ‌یک را برتر از دیگری دانست.

نتیجه این بخش از رقابت honor 7X در برابر گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ کاملا واضح است و محصول Honor با داشتن مدل حافظه ۶۴ گیگابایتی، برتری را از آن خود کرده است.

نتیجه کلی: honor 7X: 3 – گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷: ۱

 

دوربین

دوربین یکی از مهم‌ترین المان‌های خرید برای بسیاری از مشتریان است و به یکی از عناصر مهم در تعیین کیفیت تلفن‌های همراه هوشمند بدل شده است. این دو محصول، دوربین‌های خوبی دارند ولی درمجموع دوربین گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ اندکی از رقیبش ضعیف‌تر به نظر می‌رسد. ازنظر آمار و ارقام باید گفت که گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ به یک دوربین ۱۶ مگاپیکسلی مجهز است درحالی‌که این آمار برای honor 7X برابر با یک دوربین دوگانه ۲ + ۱۶ مگاپیکسلی است. دوربین سلفی همراه سامسونگ نسخه‌ای مشابه با دوربین اصلی آن است و تنها تفاوت‌هایی جزئی دارد ولی دوربین دوم honor 7X تنها ۸ مگاپیکسل توان دارد.

درزمینهٔ فیلم‌برداری، هر دو مدل کیفیت بسیار خوبی را از خود به‌جای می‌گذارند تا درمجموع بتوان برنده این قسمت از مقایسه honor 7X در برابر گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ را محصول شرکت Honor دانست.

نتیجه کلی: honor 7X: 4 – گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷: ۱

جنگ تلفن‌های همراه: honor 7X در برابر گلکسی A7 مدل 2017

سیستم صوتی

بلندگو و سیستم صوتی موجود بر روی دو مدل honor 7X و گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. درزمینهٔ پخش صدا از بلندگوی اصلی دستگاه، هر دو محصول عملکرد تقریبا یکسانی دارند ولی کیفیت صوتی خروجی honor 7X اندکی بهتر از سامسونگ گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ به نظر می‌رسد. نتایج ثبت صدا نیز موید این موضوع هستند و به همین دلیل هم برنده این بخش از رقابت honor 7X در برابر گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ ازنظر موبایلستان تلفن همراه honor 7X است.

نتیجه کلی: honor 7X: 5 – گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷: ۱

 

باتری

این بخش از مقایسه چندان دشوار نیست. هر دو محصول باتری‌هایی تقریبا هم‌حجم دارند و همراه سامسونگ با باتری ۳۶۰۰ آمپرساعتی و محصول honor 7X با باتری ۳۳۴۰ آمپرساعتی عرضه می‌شوند. مدیریت باتری در هر دو محصول به‌خوبی انجام شده است ولی برتری گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ به علت حجم بالاتر باتری به دست آمده است. البته فاصله در این رده بسیار اندک بوده است زیرا نوع نمایشگر محصول سامسونگ مصرف بیشتری نسبت به یک نمایشگر ال سی دی دارد. به‌این‌ترتیب برنده این بخش، گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ است.

نتیجه کلی: honor 7X: 5 – گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷: ۲

 

نرم‌افزار

هر دو مدل از سیستم‌عامل شرکت گوگل یعنی اندروید پشتیبانی می‌کنند. بااین‌حال نسخه اندروید هر دو محصول، اندروید ۷ است. البته نسخه میانی اندروید ۷ نصب‌شده بر روی محصول سامسونگ تنها پس از به‌روزرسانی قابل دسترسی خواهد بود. از سوی دیگر سامسونگ گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ با داشتن نرم‌افزارهای داخلی بیشتر و تخصصی‌تر، اندکی بهتر از honor 7X عمل می‌کند تا بتوانیم برنده این بخش از رقابت honor 7X در برابر گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ ازنظر موبایلستان را تلفن همراه شرکت سامسونگ بدانیم.

نتیجه کلی: honor 7X: 5 – گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷: ۳

 

امکانات

هر دو محصول به امکاناتی مناسب و استاندارد مجهز هستند. وجود حسگرهایی مانند حسگر اثرانگشت و حسگرهای محیطی مانند شتاب سنج و غیره بر روی هر دو مدل موجب شده است که نتوان تفاوتی بین آن‌ها قائل شد. به این ترتیب باید گفت که برنده این بخش از رقابت honor 7X در برابر گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ ازنظر موبایلستان، هر دو مدل هستند.

نتیجه کلی: honor 7X: 6 – گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷: ۴

 

ارزش در برابر قیمت

یکی از برترین ویژگی‌هایی که honor 7X در مقایسه با سایر محصولات هم‌رده آن در بازار این است که این محصول از قیمت‌گذاری بسیار رقابتی و جالبی بهره می‌برد. قیمت گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ بالاتر از محصول رقیبش است ولی در عمل تفاوت این دو محصول به‌هیچ‌عنوان با این تفاوت قیمت سازگار نیست.

برنده این بخش از رقابت honor 7X در برابر گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷ ازنظر موبایلستان، بدون شک تلفن همراه honor 7X است.

نتیجه کلی: honor 7X: 7 – گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷: ۴

 

جمع‌بندی

درمجموع باید گفت که رقابت بین این دو محصول، بسیار جذاب و نزدیک بود. هر دو تلفن همراه می‌توانند کاربران متعددی را راضی نگاه‌دارند ولی درمجموع می‌توان گفت که honor 7X اندکی برتر از رقیب خود بوده است. دلایل اصلی‌ای که می‌توان چنین امری را مشاهده کرد را باید در بخش‌هایی مانند طراحی ظاهری و قیمت‌گذاری دانست.

نتیجه نهایی: honor 7X: 7 – گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷: ۴

در انتها در یک نگاه کلی، به‌ بررسی مشخصات سخت‌افزاری این دو محصول در کنار هم می‌پردازیم:

Honor 7X گلکسی A7 مدل ۲۰۱۷
ابعاد نمایشگر ۵٫۹۳ اینچ ۵٫۷ اینچ
نوع نمایشگر ال‌سی‌دی Super AMOLED
رزولوشن ۲۱۶۰ در ۱۰۸۰ پیکسل ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل
نسبت تصویر و میزان پوشش ۱۸ به ۹ و پوشش ۷۷ درصدی بدنه ۱۶ به ۹ و پوشش ۷۳٫۶ درصدی بدنه
ابعاد ۱۵٫۷ در ۷٫۵ سانتی‌متر با ضخامت ۷٫۶ میلیمتر ۱۵٫۷ در ۷٫۸ سانتی‌متر با ضخامت ۷٫۹ میلیمتر
وزن ۱۶۵ گرم ۱۸۶ گرم
شبکه‌های ارتباطی شبکه ۴G LTE شبکه ۴G LTE
تعداد سیم‌کارت ۲ سیم‌کارت ۲ سیم‌کارت
پردازنده کایرین ۶۵۹ اگزینوس ۷۸۸۰
رم ۳ یا ۴ گیگابایت ۳ گیگابایت
حافظه داخلی ۳۲ یا ۶۴ گیگابایت ۳۲ گیگابایت
دوربین اصلی دوربین دوقلوی ۱۶+ ۲ مگاپیکسل دوربین تکی ۱۶ مگاپیکسلی
دوربین دوم ۸ مگاپیکسل دوربین تکی ۱۶ مگاپیکسلی
باتری ۳۳۴۰ هزار آمپرساعت ۳۶۰۰ هزار آمپرساعت
سیستم‌عامل اندروید نسخه ۷ اندروید نسخه ۶٫۰٫۱

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا