اخبار

iOS 10 بر روی بیشتر دستگاه‌ های اپلی نصب شده است

بنا به اطلاعات ارائه شده توسط کمپانی‌های تحقیقاتی میکس‌پنل (Mixpanel) و فیکسو دی‌اس‌پی (Fiksu DSP)، هم اکنون iOS 10 بر روی نزدیک به دو سوم دستگاه‌های فعال مجهز به iOS نصب شده است.
میکس‌پنل اعلام کرده که تا کنون ۶۵.۲۱ درصد از کاربران آی‌دیوایس‌های اپل، جدیدترین بروزرسانی نرم‌افزاری این کمپانی را نصب کرده‌اند و این در حالی است که بنا به اعلام Fiksu DSP، تا کنون ۶۶.۷ درصد از کاربران محصولاتی که آی‌او‌اس را اجرا می‌کنند، بروزرسانی جدید این سیستم‌عامل را دریافت کرده‌اند.
با توجه به داده‌هایی که توسط Fiksu منتشر شده، iOS 10 نسبت به شش نسخه‌ی قبلی این سیستم‌عامل، با سرعت بیشتری بر روی حدودا دو سوم دستگاه‌های اپلی نصب شده است. لازم به ذکر است که بروزرسانی مورد بحث در روز ۱۳ سپتامبر و به صورت آزمایشی منتشر شده است.
همانطور که وب‌سایت ۹to5Mac نیز اعلام کرده، یکی از جالب‌ترین موضوعاتی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که میزان دانلود iOS 10 حدودا دو هفته‌ پس از عرضه‌ی این آپدیت تا به این حد رسیده است. همانطور که در چارت زیر مشاهده می‌کنید، نرخ بروزرسانی کاربران به iOS 10 نسبت به iOS 9 و نیز iOS 8 در ۱۵ روز اول پس از انتنشار، بسیار بالاتر است.
 
ios 10 adaption rate chat
 
از آنجا که فقط آیفون‌ ۷ و ۷ پلاس به صورت پیش‌فرض با سیستم‌عامل iOS 10 عرضه شده‌اند و تعداد این دو محصول نیز در نظرسنجی انجام شده بسیار کم بوده، به نظر می‌رسد تعداد بسیار زیادی از کاربران اپل برای بروزرسنای به نسخه‌های جدید سیستم‌عامل iOS مردد هستند چراکه در چند وقت گذشته باگ‌های مختلفی در آپدیت‌های آی‌اواس دیده شده است. اما Fiksu پیش‌بینی کرده که بسیاری از دارندگان گوشی‌هوشمند آیفون ابتدا منتظر مانده‌اند تا ببینید آیا آیفون ۷ را خریداری خواهند کرد یا خیر و پس از تصمیم‌گیری در این مورد، نسبت به آپدیت دستگاه‌های کنونی خود اقدام خواهند کرد. البته این موضوع را هم باید در نظر گرفت که میزان علاقه به مدل‌های جدید آیفون نسبت به قبل تا حدی کم‌تر شده است.
در هرحال، به نظر می‌رسد بسیاری از افراد نسبت به دریافت آپدیت‌های جدید آی‌مسیج و نیز ویجت‌های لاک‌اسکرین تمایل دارند.
نرخ سریع دانلود آپدیت‌های iOS توسط کاربران یک بار دیگر باعث می‌شود تا تفاوت بین این سیستم‌عامل و اندروید از نظر ارائه بروزرسانی‌های جدید مجددا مشخص شود.
قوانین سخت‌گیرانه‌ی اپل برای اکوسیستم آی‌اواس به این کمپانی اجازه می‌دهد تا بروزرسانی‌های بزرگی مثل iOS 10 را به صورت گسنرده و برای همه‌ی کاربران خود عرضه کند. این شرکت خود سخت‌افزار و نرم‌افزار را به طور کامل بر روی محصولاتش کنترل می‌کند و به سختی امکان دخالت اپراتورهای موبایلی در این بین وجود دارد. بنابراین انتشار بروزرسانی‌ها توسط کوپرتیونی‌ها با سرعت انجام می‌شود و علاوه بر این همه‌ی کاربران به صورت همزمان از آپدیت‌های جدید iOS بهره‌مند خواهند شد.
در مقایسه‌ی اندروید با آی‌اواس، می‌توان گفت سیستم‌عامل موبایلی گوگل به دلیل ساختار باز خود، امکان استفاده بر روی طیف بسیار وسیعی از محصولات را دارد ولی همین عامل باعث می‌شود تا گوگل نتواند به طور مستقیم آپدیت‌های جدید اندروید را برای محصولاتی که خود تولید نکرده، ارائه کند. با توجه به جدیدترین بروزرسانی اندروید که در صفحه‌ی توسعه‌دهندگان این سیستم‌عامل قرار داده شده، آپدیت اندروید ۷.۰ نوقا تا دو هفته‌ پس از زمان انتشار آن، فقط بر روی کم‌تر از ۰.۱ درصد از محصولات اندرویدی نصب شده است. این آپدیت فعلا در مراحل اولیه قرار دارد اما بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که در حال حاضر فقط ۱۹ درصد از دستگاه‌ها، اندروید ۶.۰ مارشمالو را اجرا می‌کنند و به نظر می‌رسد شرایط سیستم‌عامل موبایلی محبوب گوگل به این زودی بهبود نخواهد یافت.
 
tim cook
 
همانطور که پیش از این هم اعلام کرده‌ایم، شیوه‌ای که iOS برای ارائه‌‌ی آپدیت‌های جدید در پیش گرفته، باعث نمی‌شود تا این سیستم‌عامل را برتر از اندروید بدانیم. اندروید نوقا یک بروزرسانی بسیار خوب و بزرگ محسوب می‌شود و مسلما هر کاربری ترجیحات متقاوتی با دیگر کاربران دارد.
گوگل سعی دارد تا با گوشی‌های هوشمند جدید خود که پیکسل و پیکسل ایکس‌ال نام دارند، وضعیت مطرح شده را بهبود بخشد اما این شرایط فقط تا حد خاصی بهتر خواهد شد. گوگل این دو گوشی را بدین منظور تولید کرده تا همانند اپل بهترین هماهنگی ممکن را بین سخت‌افزاری و نرم‌افزار ایجاد و همچنین امکان بهره بردن از جدیدترین بروزرسانی‌های اندروید در سریع‌ترین زمان ممکن برای این محصولات فراهم کند.
احتمال دارد در آینده شاهد این باشیم که بروزرسانی‌های سیستم‌عامل اندروید نیز همانند سیستم‌عامل iOS به محض انتشار به سرعت در اختیار همه‌ی کاربران قرار گیرد. البته چنین شرایطی مسلما نیاز به برنامه‌ریزی و فعالیت و همکاری شرکت‌های مختلف با گوگل دارد. در حال حاضر با توجه به آمار و ارقام اعلام شده توسط شرکت‌های تحقیقاتی، حدودا دو سوم کاربران اپل در کمتر از یک ماه، iOS 10 را بر روی دستگاه‌های خود نصب کرده‌اند.
بروزرسانی : اپل به تازگی در صفحه‌ی مخصوص توسعه‌دهندگان خود رسما اعلام کرده که iOS 10 تا تاریخ ۷ اکتبر (۱۶ مهرماه) بر روی ۵۴ درصد از دستگاه‌هایی که از این سیستم‌عامل بهره می‌برند نصب شده است. این میزان کمتر از مقداری است که توسط Mixpanel و Fiksu اعلام شده بود و نیز نسبت به نرخ استفاده از iOS 9 با سرعت کمتری توسط کاربران مورد استفاده قرار گرفته است.
 

منبع businessinsider
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا