اخبار تکنولوژی

شیائومی ۱۴ با فضای ذخیره سازی UltraSpace

عرضه اخیر شیائومی از سری شیائومی ۱۴ به لطف مشخصات و ویژگی‌های برتر ارائه شده با سر و صدای زیادی روبرو شده است. اما یک ویژگی غافلگیرکننده پنهان وجود دارد که زیاد درباره آن صحبت نشده و آن گسترش فضای ذخیره سازی UltraSpace است.

این یک فناوری جدید ثبت اختراع بوده که شیائومی در سری Xiaomi 14 از آن استفاده می‌کند تا با استفاده از حافظه UFS موجود، فضای ذخیره‌سازی موجود گوشی را فراتر از ظرفیت اصلی آن ارتقا بخشد. این ممکن بوده برای برخی گیج کننده باشد، بنابراین اجازه دهید آن را با یک مثال توضیح دهیم.

به عبارت ساده‌تر، گسترش فضای ذخیره سازی UltraSpace قابلیتی است که بدون افزودن حافظه فیزیکی اضافی، فضای بیشتری را در گوشی هوشمند به شما می‌دهد. به طور معمول، فضای ذخیره‌سازی را فدای رم مجازی بیشتر می‌کنید، اما پیاده‌سازی شیائومی به جای آن فضای ذخیره‌سازی بیشتری را ارائه می‌دهد مانند بیرون کشیدن خرگوش از کلاه!

به عنوان مثال، اگر یک شیائومی ۱۴ پرو ۲۵۶ گیگابایتی بخرید، در واقع ۲۶۴ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی کلی روی گوشی خود خواهید داشت و به لطف این فناوری جدید، ۸ گیگابایت فضای رایگان اضافی نیز خواهید داشت. شیائومی هوشمندانه از فضای اختصاص داده شده برای Over-Provisioning (OP) در تراشه حافظه UFS برای این کار استفاده می‌کند. OP تکنیکی است که برای بهبود عملکرد و قابلیت اطمینان حافظه فلش با رزرو بخشی از فضای ذخیره سازی برای کارهایی مانند Wear Leveling (WC)، Garbage Collection (GC) و Bad Block Mapping استفاده می‌شود.

شیائومی ۱۴ با فضای ذخیره سازی UltraSpace کاربردی

این شرکت دریافت که این فضا اغلب خیلی بزرگ است، به عنوان مثال، یک تراشه حافظه ۲۵۶ گیگابایتی UFS در واقع ظرفیت واقعی بیش از ۲۶۶ گیگابایت دارد، به این معنی که بیش از ۱۰ گیگابایت فضا برای OP رزرو شده است. با این حال، مهندسان شیائومی راهی برای آزاد کردن این فضای اضافی بدون به خطر انداختن عملکرد یا قابلیت اطمینان پیدا کردند. این شرکت می‌گوید که سیستم عامل سیستم (HyperOS) را بازنویسی کرده و آن را برای استفاده از فضای بسیار کمتر بهینه‌سازی کرده است، و ۸/۱۶ گیگابایت را در مدل‌های حافظه ۲۵۶/۵۱۲ گیگابایتی خود آزاد کرده و به آنها «۲۶۴/۵۲۸ گیگابایت» فضای ذخیره‌سازی واقعی می‌دهد.

در نتیجه، نسخه ۲۵۶ گیگابایتی شیائومی ۱۴ پرو دارای ۸ گیگابایت فضای ذخیره سازی افزایش یافته تا ۲۶۴ گیگابایت است، در حالی که نسخه ۵۱۲ گیگابایتی Xiaomi 14 و Xiaomi 14 Pro دارای ۱۶ گیگابایت فضای ذخیره سازی افزایش یافته است تا آن را به ۵۲۸ گیگابایت تبدیل کند. این افزایش قابل توجهی در فضای ذخیره سازی است که می تواند برای ذخیره برنامه های بیشتر، عکس ها، فیلم ها و سایر داده ها مفید باشد. همچنین شایان ذکر است که این فناوری به هیچ سخت افزار اضافی نیاز ندارد، بنابراین هزینه گوشی هوشمند را افزایش نمی دهد.

با این حال، فناوری جدید گسترش فضای ذخیره‌سازی UltraSpace شیائومی تنها در مدل ۲۵۶ گیگابایتی شیائومی ۱۴ پرو و مدل ۵۱۲ گیگابایتی شیائومی ۱۴ و شیائومی ۱۴ پرو در دسترس است. این چند سوال بی‌پاسخ باقی می‌گذارد، از جمله اینکه چرا مدل ۲۵۶ گیگابایتی شیائومی ۱۴ همان ۸ گیگابایت گسترش را دریافت نمی‌کند و چرا هیچ اشاره‌ای به گسترش حافظه UltraSpace برای نوع ۱ ترابایتی نشده است.

با وجود این، گسترش فضای ذخیره سازی UltraSpace یک فناوری جدید امیدوارکننده بوده که می‌تواند مزایای قابل توجهی را برای کاربران ارائه دهد.


مواردی که می‌توانید مطالعه کنید:

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا